Konference: 2011 XXXV. Brněnské onkologické dny a XXV. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Zhoubné gynekologické nádory
Téma: Gynekologická onkologie
Číslo abstraktu: 025
Autoři: MUDr. Alena Filková; MUDr. Josef Chovanec, Ph.D.; MUDr. Richard Feranec
Jedná se o 38 letou pacientku, které byla v 7/2009 provedena v MOÚ LARVH simplex s pánevní lymfadenektomií pro invazivní G2 spinocelulární ca cervicis uteri (T1b1M0N0G2)
Šlo o karcinom lokalizovaný na cervikální polyp odebraný při separované abrazi provedené pro postkoitální krvácení. Následná diagnostická konizace již jen s nálezem CIN III. Histologický nález z radikální operace byl negativní (získáno l9 LU).
Pacientka byla následně převedena do dispenzární péče onkogynekologické ambulance MOÚ. První kontrola provedená 6 týdnů po operaci stejně jako další vyšetření v 11/2009 byla v normě. Při následné kontrole v 3/2010 již pacientka udává 5 měsíců trvající pravidelné vaginální krvácení á 28 dní, postupně se přidávají i bolesti v malé pánvi a dyspareunie. Na vrcholu poševního pahýlu bylo při vaginálním vyšetření objeveno ložisko granulační tkáně a pod ní slepý slizniční chobot z něhož prominuje hladký polypoidní měkký útvar velikosti cca l0 mm, v malé pánvi vpravo nad pahýlem je hmatné palpačně citlivé ztluštění (popisované jako parametria – nález stacionární)
V 3/2010 provedena následná stagingová vyšetření:
- Granulační tkáň z poševního pahýlu – histologicky potvrzena.
- OC z vrcholu poševního pahýlu negativní.
- TUM, MRI pánve, PET i kolposkopický nález jsou negativní
- Vaginální SONO prokazuje ztluštělý vaskularizovaný pahýl poševní (RI=0,5 – nesuspektní)
Datum přednesení příspěvku: 21. 4. 2011