Konference: 2007 XXXI. Brněnské onkologické dny a XXI. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Nádorová biologie/imunologie/genetika a buněčná terapie
Téma: XXVIII. Genomika a proteomika
Číslo abstraktu: 235 (p244)
Autoři: J. Zelená; RNDr. Hana Konečná; Doc. RNDr. Zbyněk Zdráhal, Dr.; Mgr. Ondrej Šedo; RNDr. Jana Moravcová, CSc.; Marcela Rycová; Drahomíra Kyjovská; prof. MUDr. Roman Hájek, CSc.
MM je ve většině případů nevyléčitelnou nemocí s individuálně odlišným průběhem, léčebnou odezvou a prognózou. V současné době se léčebné výsledky u MM zásadním způsobem zlepšily tak, že více než 20% nemocných přežívá 10 let a nové léky jako thalidomid, revlimid, bortezomib (Velcade) ještě tyto výsledky pravděpodobně zlepší (2).
Proteomika (proteomics) je v současné době rychle se rozvíjející vědní obor, který se zabývá systematickou analýzou veškerých proteinů (proteomů) dané buňky organismu, orgánu, tkáně nebo tělesné tekutiny. Protože je proteom studován v určitém okamžiku za přesně definovaných podmínek, odráží tak aktuální metabolický stav dané buňky. U onkologických onemocnění se proteomika snaží nalézt a stanovit biomarkery, jejichž měření by vedlo k efektivnímu rozlišení definovaných fází různých typů onemocnění č i sledování odpovědi pacienta na použ itou terapii.
Základní separační technikou proteomiky je dvourozměrná elektroforéza v polyakrylamidovém gelu (2D-PAGE) (3), která k identifikaci jednotlivých proteinů využívá hmotnostní spektrometrii (MS). V zahraničním písemnictví v posledních letech vyšla řada přehledových publikací věnovaných proteomickému výzkumu hematoonkologických onemocnění (4, 5, 6, 7). Studie zabývající se analýzou proteomu MM však doposud chybí. V naší práci jsme se zaměřili na optimalizaci solubilizace proteinů buněk myelomové linie ARH-77 a buněk získaných od nemocných MM a provedli jsme prvotní analýzy proteomu MM technikou 2DPAGE. Optimalizovaná a standardizovaná metodika bude v budoucnu využita pro studium markerů rezistence myelomových buněk k podanému léčivu (bortezomib, thalidomid). Rozdílně exprimované proteiny v buňkách pacientů citlivých a rezistentních na podané léčivo pak budou identifikovány pomocí MS spektrometrie. Na základě vstupního proteomického profilu nemocného bude pak možné předem vyloučit léky nevhodné pro daného nemocného.
125
Literatura
- Barlogie B., Shaughnessy J., Trikot G. et al: Treatment of multiple myeloma. Blood, 2004, 1, 20-32.
- Hájek R., Maisnar V., Gregora E., Pour L.: Využ ití nových léků thalidomidu a bortezomibu v léč bě primárně refrakterních nebo relabujících nemocných s mnohoč etným myelomem (přijato do tisku ČLČ).
- Gö rg A., Weiss W. and Dunn M. J.: Current two-dimensional electrophoresis technology for proteomics. Proteomics, 2004, 4, 3665-3685.
- Cristea I. M., Gaskell S. J. and Whetton A. D.: Proteomics techniques and their application to hematology. Blood, 2004, 103,3624-3634.
- Ress-Unwin K. S., Morgan G. J. and Davies F. E.: Proteomics and the haematologist. Clin. Lab. Haem., 2004, 26, 77-86.
- Caron M. and Joubert-Caron R.: Proteomics in hematological malignancies. Expert. Rev. Proteomics, 2005, 2, 567-576.
- Joubert-Caron R. and Caron M.: Proteome analysis in the study of lymphoma cells. Mass Spectrom. Rev., 2004, 24, 455-468.
Podporováno grantem MŠMT LC06027 a výzkumným zámě rem MSM 0021622434.
Datum přednesení příspěvku: 23. 4. 2007