Konference: 2013 XXXVII. Brněnské onkologické dny a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky
Kategorie: Onkologická rizika a prevence
Téma: I. Onkologická prevence
Číslo abstraktu: 005
Autoři: prof. MUDr. Drahoslava Hrubá, CSc.; MUDr. Veronika Šikolová
Východiska:
V komplexním přístupu zaměřeném na omezování epidemie kuřáctví hrají lékaři a zdravotníci nezastupitelnou úlohu v oblasti prevence i léčby. V roce 1990 byla na LF MU provedena anketa mezi studenty 5. ročníku podle metodiky Tessiéra aj. a její výsledky byly porovnány s údaji ze 14 evropských zemí, publikovanými autory v roce 1989. Ve všech oblastech (znalosti, postoje, frekvence kuřáků) byli medici z Brna významně horší.
Cíl:
Byl vypracován návrh modelu výuky pro zlepšení tohoto stavu, který vedení fakulty akceptovalo a opakovaně podporovalo. Výuka mediků spočívala a) v poskytování vědeckých informací o zdravotních rizicích kouření, b) v ovlivňování jejich postojů ke kouření a vnímání odpovědnosti za motivaci i pomoci kuřákům v odvykání kouření a c) v podpoře jejich rozhodnutí nekouřit. Dříve než WHO a IUATLD vypracovaly doporučení k posílení komplexní výuky o problematice kouření a doručily je děkanům lékařských fakult, přinesl náš model již první pozitivní výsledky: nejdříve se zlepšily znalosti, později názory na postoje lékařů ke kouření pacientů a nakonec i kuřácké chování mediků. Výuku o kouření zahrnula postupně většina oborů LF, na ÚPL byla a je dávána studentům možnost získat i první praktické zkušenosti s poradenstvím. Do konce tisíciletí bylo mezi absolventy LF méně než 10 % kuřáků. V aktuální studii u 220 absolventů v roce 2012 jich kouřilo 5,5 %.
Závěr:
Za posledních 20 let se názory na to, že „normální je nekouřit", staly mezi mediky samozřejmostí. Zatím se nedaří zcela uspokojivě zajistit zcela nekuřácké prostředí na LF MU a fakultních klinikách, přestože i zde jsou trendy signalizující postupné zlepšování.
Datum přednesení příspěvku: 18. 4. 2013