Konference: 2013 XXXVII. Brněnské onkologické dny a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky
Kategorie: Onkologická rizika a prevence
Téma: I. Onkologická prevence
Číslo abstraktu: 008
Autoři: prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.
Východiska:
Kouření tabáku (aktivní kouření i pasivní expozice tabákovému kouři) je příčinou zhruba 25 % všech onkologických onemocnění. I po onkologické diagnóze se po roce nejméně polovina kuřáků ke kouření vrací. Podle dat ÚZIS byla diagnóza F 17 (závislost na tabáku) v roce 2011 uvedena jen u 7 % hospitalizovaných pro vybraná onkologická onemocnění s významným podílem kouření. Ani léčba závislosti na tabáku u nás není dostatečně nabízena a využívána.
Cíl:
Zvýšit povědomí lékařů o významu pozornosti, kterou by měli věnovat kouření svých pacientů, minimálně formou krátké intervence v rozsahu několika minut, případně doporučení specializované léčby (některé z více než 40 center pro závislé na tabáku, www.slzt.cz). Základním krokem je v každé ordinaci kromě dotazu na kouření jasné doporučení přestat kouřit, případně vyhnout se jakékoli expozici tabákovému kouři. V případě časových možností může lékař poskytnout základní psychobehaviorání intervenci či předepsat farmakoterapii závislosti na tabáku a pozvat pacienta na kontrolní návštěvu.
Závěr:
Primární prevence onkologických onemocnění prevencí a léčbou závislosti na tabáku a sekundární prevence - léčba závislosti na tabáku u onkologicky nemocných - by měla být našimi lékaři, nejen onkology, ale zejména lékaři v první linii, více využívána.
Podpořeno projektem NT 12170-5 a PRVOUKP25/LF1/2.
Datum přednesení příspěvku: 19. 4. 2013