Přítomni: Kiss, Kopečková, Melichar, Petruželka, Richter, Soumarová, T. Svoboda, Šlampa, Tesařová, Tomášek, Vošmik, Omluveni: Büchler, Fínek, Kolářová, Petráková, M. Svoboda
- Rozporování prof. J. Štěrby zrušení Pediatricko - onkologické sekce ČOS ČLS JEP. Na základě zaslané korespondence, z které vyplývá dodání všech požadovaných informací o činnosti sekce včetně voleb, byla sekce obnovena, předchozí rozhodnutí o zrušení bylo zrušeno. Povinnosti činnosti sekce byly splněny, tudíž sekce platí a zrušena nebyla.
- Návrh úprav ve vzdělávacím programu nástavbového oboru gastrointestinální onkologie. Odpověď za společnost vypracoval prof. Melichar. Prozatím finální verze byla odeslána prof. Zavoralovi.
- Změna vedoucího pracoviště CVSP onkologické péče v Krajské nemocnici T. Bati, a.s. Novou vedoucí se stává MUDr. Markéta Pospíšková, Ph.D. Členové výboru berou na vědomí. Změnu provedeme na stránkách Linkos. (redakční pozn.: změna provedena 29.9.2023)
- Fórum onkologů – zápis zveřejněný na webu Linkos.
- Pozvánka na zdravotně technologickou konferenci LIFMAT 2023 v termínu 24. – 25.10.2023 v Praze. Členové berou na vědomí.
- Vyhlášení vítěze soutěže o nejlepší článek s IF a nejlepší knihu za rok 2022. Dle hlasování členů výboru kniha č. 3 – dr. Sláma, Paliativní medicína pro praxi a článek s IF č. 6 dr. Obermannová – Oesophageal Cancer, Annals of Oncol, IF 50. Výbor doporučil pro další ročník upravit podmínky pro kategorii nejlepší článek - pouze původní práce. Diplomy se vítězům předají na BOD.
- Plánování termínů zasedání výboru pro další období (leden – červen 2024). Místo konání se upřesní na základě domluvy náhradního termínu konání výboru v prostorách MZ ČR.
- 16.1.2024 14:00
- 20.2. 14:00
- 19.3. 14:00
- 16.4. 14:00
- 14.5. 14:00
- 18.6. 14:00
- Redesign Linkos k diskusi – podklad zápis z jednání s dr. Novákovou. Výbor odsouhlasil provedení analýzy, na jehož základě bude navržen dr. Novákovou rozsah aktualizací a rozpočet na úpravy. Mladí onkologové plánují komunikaci formou mobilní aplikace Twitter. Diskutována byla i změna loga společnosti, výbor preferuje pokračovat se současným logem dále.
- Onkopacient 2023. Doc. Kiss informoval o aktivní účasti na konferenci ONKOPACIENT 2023, kterou pořádala Nadace doc. Hajdúcha na Podporu výzkumu rakoviny.
- Kulatý stůl na MZ ČR 9.10.2023 - Právo na stejné podmínky. Členové výboru diskutovali dokument rozeslaný M. Svobodou s požadavkem na definici: definice pojmu „vyléčení“ onkologického pacienta a samotné potvrzení skutečnosti, že pacient byl vyléčen, se kterým by mohly pojišťovny pracovat. Výbor ČOS definuje vyléčení jako potvrzení ukončení kurativní protinádorové léčby s vyhodnocením, že bylo dosaženo jejího cíle. Tj. že u pacienta již vymizely všechny známky přítomnosti nádoru v těle. Po takto definovaném vyléčení může následovat i dlouhodobá adjuvantní terapie, jejímž cílem je snížit riziko relapsu (návratu) onemocnění.
- Smlouva o spolupráci ČOS a T.E.O. Consulting s.r.o. při zajišťování vzdělávání mladých onkologů. Na základě doporučení právníka zaslány připomínky k zapracování do smlouvy s paní Soukupovou. Základem spolupráce bude tvorba nebo příprava takových akcí, na které společnost T.E.O. zajistí finanční prostředky.
- Nominace členů pracovní skupiny MZ ČR pro centra vysoce specializované hematoonkologické péče pro děti bez transplantační jednotky. Nominant za onkologii prof. Štěrba, za hematologii prof. Starý.
- Žádost o záštitu pro Workshop „Selektivní perfuze jater” který se koná dne 31.10.2023 ve 13 hod. II. chirurgická klinika kardiovaskulární chirurgie VFN a 1.LF UK, Budova II. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie, pavilon A2, 4.patro, U Nemocnice 2, Praha 2, 128 08. Členové výboru vyjadřují podporu.
- Byly diskutovány dotazy od onkologů z ROS ve věci delegování léčby KOC/ROC včetně námětu na vytvoření jednoduchého manuálu, jak by měli postupovat. Výbor odsouhlasil vytvoření záložka na Linkos na dané téma a k řešení se přihlásil Vošmik, Tomášek a Richter.
- Byl diskutován záměr MZ k úpravě podmínek pro postup schvalování indikace radioterapie protonovým svazkem v rámci center vysoce specializované onkologické péče v ČR (dále jen „KOC“). Výbor společnosti souhlasí se záměrem MZ ČR sjednotit postup pro výše uvedenou indikaci a plně podporuje formulaci, kterou nadefinovalo a na MZ ČR již dříve zaslala SROBF (příloha č.1).
- Nominace člena komise a jeho náhradníka do výběrové komise na obsazení pracovního (funkčního místa) přednosty/ky Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN. Termín konání 15.11.2023 ve 13.30 hod. Nominován Kiss.
- Noví členové:
ČOS + Sekce preventivní onkologie + Sekce onkologické imunologie + Sekce mladých onkologů + Sekce pro nádory prsu + Sekce podpůrné léčby
- MUDr. Kateryna Mísařová – KN Liberec
ČOS
- MUDr. Adam Kašparovský – Onkologická klinika FN Olomouc
- MUDr. Lucia Chaloupková – Onkologická klinika FN v Motole
- MUDr. Andrea Kopová – Onkologická klinika FN Olomouc
ČOS + SROBF
- MUDr. Martin Domanský – Onkologická klinika FN v Motole
ČOS + Sekce psychoonkologie
- Mgr. Martina Pružinec – Nemocnice AGEL Nový Jičín
ČOS + Sekce pneumoonkologická
- MUDr. Milan Krošlák – Onkologické oddělení FNSP Žilina
ČOS + Sekce mladých onkologů
- MUDr. David Feldmar – Onkologická klinika FN v Motole
ČOS + Sekce onkochirurgická
- MUDr. Daniel Toman, Ph.D. – Chirurgická klinika FN Ostrava
-
Různé:
Prof. Melichar: V souvislosti s podzimní atestací z oboru klinická onkologie, která je první atestací dle vzdělávacího programu z roku 2018 s již zavedenými změnami v interním kmeni i vlastním vzdělávacím programu, ale též pro potřeby umožnění dovršení specializačního vzdělání podle programů předchozích vyšlo najevo, že většina pracovišť klinické onkologie nebyla akreditována mezi 1.1.2021 a 30.6.2021. Žádost o akreditaci tato pracoviště přitom podala včas a všechny podmínky akreditace splňovala. Jediným důvodem neudělení akreditace byla skutečnost, že Ministerstvo zdravotnictví řádně nesvolalo zasedání akreditační komise. Reálně hrozí, že z výše uvedeného důvodu mezery v akreditaci se podzimní termín atestace nebude moci vůbec konat pro nesplnění podmínky dostatečné délky praxe na akreditovaném pracovišti. Není přijatelné, aby lékaři zařazení ve vzdělávacím programu klinické onkologie nemohli jít k atestaci z důvodu organizačního pochybení, lékaře se specializační způsobilostí v klinické onkologii naléhavě potřebujeme.
Výbor České onkologické společnosti České lékařské společnosti JEP na svém zasedání 17.10.23 tuto situaci projednal, je jí značně znepokojen a žádá o nápravu tak, aby byla zajištěna kontinuita specializačního vzdělávání. Žádáme o urychlené uznání praxe na neakreditovaném (ve skutečnosti však akreditovaném) pracovišti za výše zmíněné období pro všechny lékaře na pracovištích, která následně potřebnou akreditaci získala. S ohledem na rychle se blížící termín atestací je tak třeba učinit prakticky okamžitě, nikoliv ve 30ti denním termínu pro odpověď.
Doc. Vošmik – na základě žádosti prof. Doležela za SROBF navrhuje společné jednání ČOS a SROBF se Společností lékařské genetiky (SLG) ohledně vyšetřování germinálních mutací vybraných genů z periferní krve, které se stávají prediktory onkologické léčby (germinální mutace je indikačním a předpokládá se, že bude i úhradovou podmínkou LP). Stávající systém, kdy se pacient objednává do ambulance lékařské genetiky, kde je vyšetření příslušného genu v laboratoři indikováno, poté je nutná další kontrola v ambulanci lékařské genetiky ke sdělení a vydán výsledku vyšetření pacientovi. Tento postup je poměrně zdlouhavý a v řadě regionů ČR doba získání výsledku trvá v řádu měsíců, což již neodpovídá potřebám onkologa pro predikci léčebného postupu. Z jednání se SLG by mělo vyplynout zajištění dostupnosti výsledku vyšetření germinální mutace z periferní krve jako prediktoru onkologické léčby do 3-4 týdnů od indikace onkologem.
Dr. Svoboda informoval výbor ČOS o aktivitách v rámci ESMO - schválení textu dostupnosti onkologických preparátů v ČR, baneru ČOS na konferenci ESMO 2023 s aktualizací údajů o změnách ve vedení naší odborné společnosti a jejího sídla a odpovědi na nabídku pomoci, kterou by mohlo event. poskytnout pro další rozvoj onkologie v naší zemi. (je možné doplnit o zaslaný text). V záležitosti nominace reprezentanta výboru ČOS pro spolupráci s ESMO po posledních volbách do výboru společnosti byl následně potvrzen jako náš zástupce opět dr. T. Svoboda.
doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA
předseda výboru ČOS ČLS JEP
Příloha zápisu
- Dopis SROBF adresovaný Ministerstvu zdravotnictví ČR k problematice úpravy podmínek pro postup schvalování indikace radioterapie protonovým svazkem v rámci center vysoce specializované onkologické péče v ČR (bod 15 zápisu)