Zápis ze schůze výboru ČOS ČLS JEP ze dne 10.9.2024 ve FN v Motole

Přítomni: Büchler, Fínek, Kiss, Kolářová, Kopečková, Melichar, Petráková, Petruželka, Richter, Soumarová, M. Svoboda, T. Svoboda, Tesařová, Tomášek, Vošmik
Omluveni: Šlampa

  1. Byla uzavřena a podepsána darovací smlouva mezi GlaxoSmithKline, s.r.o. a ČLS JEP, z.s. za účelem podpory Aktivit ČOS ČLS JEP. Členové výboru berou na vědomí
  1. Stipendium podpořené společností Eli Lilly – ESMO Congress 2024 - vyhlášení výsledků.

    Výbor ČOS posoudil a schválil obdržené žádosti o grant ELI LILLY (ESMO 2024) pro následující lékaře: MUDr. Mgr. Martin Rusinko, MUDr. Michal Kysela, MUDr. Jan Jakubec. Každý ze schválených kolegů má k dispozici max. částku 100 000 Kč z grantu ke krytí nákladů spojených s účastí na ESMO 2024. ČOS též informaci zveřejnila na stránkách Linkos.
    Prof. Büchler pošle dr. Habětínkovi seznam aktivit pro příští rok jako návrh vzdělávacích aktivit podporovaných výborem ČOS pro mladé lékaře v Ph.D. přípravě. prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D.

  1. V měsíci červenci se konalo výběrové řízení na uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami pro obor klinická onkologie – ambulantní péče, které proběhlo formou korespondenčního hlasování. Za ČOS byli nominováni:
  • Petruželka - Nemocnice Na Františku
  • Büchler - Nemocnice Nymburk

Výběrové řízení pro Nymburk byl odložen na měsíc září a za ČOS byl znovu nominován prof. Büchler.

  1. Komise pro Národní plán obnovy – jednání na MZ ČR dne 25.7.2024, kterého se účastnil prof. Büchler.

Prof. Büchler informoval o průběhu zasedání, které bylo hodně formalizované a doporučil hodně zvažovat účast zástupce ČOS na příštích zasedáních. Doc. Richterovi bylo doporučeno pro další setkání si vyžádat agendu předem, případně se omluvit. Je možné se poptat i na distanční formu.

  1. Zasedání pracovní skupiny k Seznamu zdravotních výkonů MZ 5.9.2024 schválilo oba navržené výkony:

42050 OD ONKOLOGICKÝ STACIONÁŘ S DÉLKOU POBYTU DO 12 HODIN
42051 PLÁN PÉČE U POJIŠTĚNCE S NOVĚ DIAGNOSTIKOVANÝM ONKOLOGICKÝM ONEMOCNĚNÍM.

V minulých letech byly výkony v pilotním projektu VZP. Cílem je snížení doby hospitalizace. ČOS souhlasí se sdílením pro odbornost 202 (výkon č. 42050). V případě výkonů odbornosti 402 a 403 výkonu předchází výkon č. 51881. MZ doplní sdíleni pro odbornost 202.

  1. Edukační platforma – nakladatelství Grada – prof. Büchler informoval obecně o vzniku platformy. Společnost bere na vědomí
  1. Sympozium Abdominální sonografie pořádá Grada 1. října 2024 s podporou ČLS JEP a Interní kliniky Fakultní nemocnice Motol. Jedno z témat se týká i nádorů jater a žlučníku. Odbornou garantkou je docentka Iva Hoffmanová. Členové výboru berou na vědomí.
  1. Program edukace pro středoškoláky – Gabriela Onofre

Paní doktorce výbor ČOS doporučil, aby se obrátila na sekci preventivní onkologie

  1. Doc. Novotný se obrátil na výbor ČOS s žádosti o definici nepodkročitelných časových intervalů pro chirurgické intervence u nemocných s nádory. Poukazuje na to, že jasná definice časových intervalů by výrazně zjednodušila soudně-znaleckou činnost, kterou se sám intenzivně zabývá.

Členové výboru ČOS samozřejmě podporují, aby byla chirurgická léčba poskytnuta v co nejbližším termínu a ve velkých nemocnicích jsou pacienti operováni v termínech, které jsou srovnatelné se situací v jiných evropských zemích. Na druhé straně u polymorbidních pacientů mohou nastat situace, které si vynutí odklad operace a interní přípravu, může dojít ke komplikacím s poskytováním zdravotní péče v souvislosti s epidemiemi infekčních chorob. Stanovení nějakých přesných limitů pro operační výkon by bylo zcela arbitrárním rozhodnutí, které by nebylo podpořeno prospektivními daty a vyžadovalo by podrobnou diskusi pracovních skupin všech odborností zúčastněných na multidisciplinárním týmu pro každé nádorové onemocnění zvlášť, tedy více než 50 pracovních skupin. Stanovené mezní termíny by po nutnosti zvážit všechny možné komplikující faktory vedlo ke stanovení časových intervalů, které by mohly být výrazně delší než běžné časové intervaly v současné době. Z tohoto důvodu členové výboru nepovažují stanovení arbitrárních časových intervalů pro chirurgické výkony za možné ani vhodné.

  1. Předběžný program podzimního Fóra onkologů (23.9.2024)

Program bude přílohou

  1. Věstník MZČR: Výzva pro Specializovaná chirurgická centra pro nádory jícnu, HPB a rekta.

Datum podání do konce září 2024

  1. Návrh vyhlášky o telemedicínských zdravotních službách – materiál k možnému připomínkování nutno zaslat do 18. září 2024 do 12:00 hod na emailovou adresu: jaromir.holub@mzcr.cz a v kopii též na emailovou adresu sekretariátu ČLS JEP: czma@cls.cz

Zazněl návrh na ustanovení pracovní skupiny, která by se programu věnovala. Prosím o doplnění nominací: Doc. Študentová (FNO), Dr. Šedo (MOÚ),

  1. Delegace centrové léčby k diskusi s ROS – Büchler

Dr. Jirsová z Pleše připravila dotazník, který bude rozeslán všem členům ČOS

  1. Soutěž o nejlepší článek s IF a knižní publikaci za rok 2023.

ČOS vyhlašuje soutěž o nejlepší článek s IF a knižní publikaci za rok 2023. Zájemci mohou zasílat své návrhy do pátku 10.10.2024 paní sekretářce Aleně Koutské na e-mail: alena.koutska@fnmotol.cz.

  1. Plnění Národního onkologického programu. Zasedání výboru ČOS se osobně účastnili zástupci Odboru zdravotní péče MZČR, Svobodová a Mgr. Eva Šindlářová, dále host ze sekce pediatrické onkologie ČOS prof. Štěrba a doc. Šrámková. Mgr. Svobodová představila akční plán a plnění implementace NOPL ČR do 2030. Byly diskutovány návrhy na revizi a doplnění nových aktivit pro plnění Národního onkologického plánu na období 2025-2027, které se dotýkají Onkologické společnosti ČLS JEP.

      V diskusi byla řešena opatření:

  • 1.2.4 Vytvoření zvláštních preventivních onkologických programů pro rizikové pacienty – OS se zapojí do tvorby programu na preventivní péči o občany s geneticky podmíněným zvýšeným rizikem vzniku malignit. ČOS vytvoří materiál ohledně dispenzarizace pacientů s geneticky podmíněným rizikem
  • 1.3 Zvýšení efektivity terciární onkologické prevence – OS navrhne možné plnění. ČOS vytvoří materiál specifikující pravidla onkologické dispenzarizace, dále bude zrušena či změněna tzv. dispenzární vyhláška
  • 2.1 Zajištění časové a místní dostupnosti léčebně rehabilitační a následné péče pro onkologické pacienty ve všech stadiích nemoci – OS shrne v následujícím období problematické body z pohledu vlastní praxe a zkušeností; ke zvážení je nastavení podmínek a praxe v oblasti psychosociální podpory; návaznost péče neřeší primárně OS či poskytovatelé zdravotní péče, ale nutné provázat (viz opatření 2.1.1). ČOS vypracuje návrh témat pro jednání MZ s MPSV
  • 2.2.3 Zvýšení dostupnosti specializované paliativní péče (včetně týmů pro mobilní specializovanou paliativní péči – MSPP) - za OS doporučena reformulace opatření 4 na „Zajištění lůžkové kapacity pro akutní paliativní péči (akutní zhoršení pacienta vyžadujícího lůžkovou péči)“ s ohledem na to, že není nutné mít přímo samostatné lůžkové oddělení; doporučeno také vydefinovat, co je akutní paliativní péče. Bude řešeno ve spolupráci ČOS s paliativními společnostmi
  • 2.3 Zvýšení zapojení pacientů a pacientských organizací – dojde ke sdílení zkušeností mezi KOC, jak při zapojování pacienta, tak při založení a fungování pacientských rad; u pacientské rady určit, zda jen v KOC či v přidružených centrech. V diskusi návrh na pacientskou radu pro celou nemocnici - některé návrhy jsou shodné, nemusí zahrnout ale specifika onkologických pacientů. Řeší individuální KOCy.
  • 2.4 Nastavení systému celoživotní péče o vyléčené dětské pacienty a o mladší nemocné s hematoonkologickými malignitami – diskuse o dedikovaném personálu, který se o ně bude starat i v dospělosti; vymezení specializace péče dle potřeby jednotlivých skupin pacientů (specializovaná péče ve velkých centrech, multioborový přístup; onkolog i  internista; sledování dalších pacientů PL); data za OS budou k dispozici; počítat s postupně se zvyšujícím číslem; nutná návaznost přechodu z dětské péče do péče o dospělé (KOC se vymezují proti příjmu těchto pacientů); určit, kde se bude řešit – jen u KOC s dětskou onkologií či i u KOC bez dětské onkologie, nastavit personální a prostorové možnosti/požadavky; nyní vypracovat při KOC v Praze a Brně a pak navázat na E úroveň řešení (plán sledování); potřeba nastavit úhradu a nepodkročitelné minimum - mít kam se obrátit; OS navrhne potřebné kroky.  Řeší Sekce pediatrické onkologie v rámci evropských programů. ČOS vypracuje návrh/požadavky na ambulanci pro sledování bývalých dětských pacientů (personální, prostorové, vybavení resp. objem vyžadovaných vyšetření).
  • 3.1 Nastavení integrace systémů prevence, protinádorové péče a návazné péče – diskutovány podrobnosti k již navrženému; u 3.1.5 Vybudování center prevence při KOC upozornila OS, zda je relevantní započítávat i KOC pro děti; ve většině KOC probíhají skríningové a preventivní programy (primární, sekundární či terciální). Spadá pod individuální KOC. Skríningové programy musí být decentralizované.
  • 3.2 Zajištění rozvoje personalizované medicíny – u klinických studií je nutné zajistit vhodné podmínky pro fungování v rámci KOC (včetně pracovních a platových podmínek pro  koordinátory studií).
  • 4.3 Sledování kvality péče u jednotlivých poskytovatelů onkologické péče - kritéria kvality pro onkocentra se již nyní řeší na MZd. ČOS se k záležitost některých indikátorů již vyjadřovala a ještě asi bude vyjadřovat.
  • 4.4 Zajištění přístupu k inovativním postupům a udržení vysoké kvality v onkologické péči – upozornění za OS na souvislost mezi aktivitami a plátcem, který to zadá.
  • 4.5 Podpora výzkumu a mezinárodní spolupráce v oblasti onkologie – řešeno financování, kdy pro onkologii se využití AZV ČR neosvědčilo. KOC mají k dispozici data, ale není subjekt, který by je vyhodnotil.
  • 4.6 Využití přínosů digitalizace – se netýká gesce OS

      Zazněl návrh na ustanovení pracovní skupiny OS, která by se systematicky programu věnovala - prof. Svoboda, prof. Büchler, prof. Tesařová, prof. Petruželka.

Žádost o garanci ČOS:

Žádost o podporu ČOS:

  • Pilotní projekt – Prevence je smart – Prevence rakoviny pro střední školy, termín 14.8.2024, Ústav fyzikální chemie Praha 8, (dr. Gabriela Onofre) – podpora zamítnuta, nebyl dodán žádný popis projektu.

Noví členové:

ČOS + sekce psychoonkologie, sekce uroonkologie, neuroonkologická sekce, sekce preventivní onkologie, sekce onkologické imunologie, sekce mladých onkologů, sekce pro nádory prsu, sekce pro nádory hlavy a krku, sekce podpůrné léčby

  • Gabriela Candy Onofre Arce, MBA – univerzitní pracovník UK - schváleno

ČOS

  • PharmDr. Adam Čepa, Ph.D. – Medical Manager Oncology, firma MERCK KGaA – žádost prozatím odložena
  • Jan Jakubec – Onkologie FN Bulovka – schváleno

doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA
Předseda ČOS ČLS JEP

Přílohy: 

  1. Program Fóra onkologů