- Přítomni: Vorlíček, Vyzula,
Petruželka, Aschermannová, Fínek, Bartoš, Abrahámová, Stáhalová,
Petera, Přibylová, Jelínková
- Omluveni: Žaloudík, Cwiertka, Feltl
- Prim. Stáhalová a ředitel ing. Sláma přivítali přítomné.
- Vystoupení předsedy chirurgické společnosti: prof. Ryska přivítal akceleraci kooperace mezi Chirurgickou a Onkologickou společností přímou účastí zástupců na jednáních výboru, na zasedáních bude zastupovat CHS dále prof. Ryska nebo prof. Duda.
- Prof. Vorlíček provedl kontrolu zápisu.
- Prof. Vyzula byl požádán prof. Vorlíčkem, aby byl koordinátorem skupiny pro výběr grantové podpory vypsané ČOS prostřednictvím linkos. Do rozhodovací skupiny vyzval prim. Stáhalovou a doc. Fínka.
- Diskuze o anglickém názvu ČOS: doc. Dušek předložil na podkladě lingvistické analýzy (Cambridge Language Institute; zpracovaný report 3 rodilých mluvčích - specialistů) dva možné názvy The Czech Society for Oncology nebo The Czech Cancer Society. Po diskuzi vybrán název The Czech Society for Oncology (CSO) hlasování 5 hlasů pro, pro Czech Cancer Society 2 hlasy.
- Prof. Vorlíček informoval o průběhu tiskové konference ze dne 13. 2. 2009, která byla provázena diskuzí o formě a průběhu auditu onkologických center.
- Diskuze: prim.Aschermannová - dotaz na možnost delegace podávání biologické léčby mimo MZ potvrzená centra. Odpověď prof. Vorlíček: indikace je možná pouze ve vyjmenovaných centrech a vyjmenovaných spolupracujících pracovištích dle Věstníku.
- Výbor podporuje urychlenou přípravu návrhu odborného auditu vycházející z návrhu vypracovaného pracovní skupinou ČOS.
- Doc. Fínek navrhuje vypracovat vlastní audit v koordinaci s MZ a určením termínu provedení.
- Prof. Vorlíček podporuje tento postup a osloví MZ, zda-li bude akceptován audit podle pravidel stanovených ČOS.
- Prim. Aschermannová: informace o technických požadavcích pro obor klinická onkologie v plném znění mají k dispozici všichni členové. Na návrh prim. Aschermanové nutno doplnit úvazek psychologa. Termín dalších připomínek do 25. 2. 2009, které členové výboru zašlou přímo prim. Aschermannové po novém znovu prostudování materiálů.
- Diskuze o biologické léčbě. Definice biologické léčby je jednoznačná a není třeba o ní diskutovat. Problematická je tzv. „nákladná léčba“, která zahrnuje biologickou,specifickou a inovativní léčbu. Prim. Aschermannová diskutuje možnost delegace biologické léčby na pracoviště, která byla původně součástí KOC.
- Diskuze o názvu Klinická onkologie: otázkou je zda-li je čas definitivně změnit název na interní onkologie (Medical oncology) pokračuje, současná ESMO definice oboru bude ke stažení na linkos.cz.
- Prof. Vorlíček osloví legislativce MZ ohledně konsekvencí případné změny názvu klinické onkologie pro organizaci zdravotní péče, v této věci je diskuze otevřená k připomínkám a návrhům všech členů ČOS.
- Prof. Vorlíček přečetl dopis Dr. Hermana ČLK jako stanovisko k průběhu auditu MZ, je k dispozici u předsedy ČOS.
- Tesco oznamuje ukončení spolupráce s ČOS, z vlastní iniciativy nechce dále pokračovat.
- Morfin efferv. - výbor ČOS podporuje žádost Společnosti paliativní medicíny pro dostupnost tohoto lékového přípravku.
- Diskuze k indikacím selektivních inhibitorů aromatáz v léčbě karcinomu prsu: výbor podporuje návrh zpracovaný prof. Vyzulou. Prof. Petruželka v diskuzi poukazuje na nezastupitelnost inhibitorů aromatáz v klinických studiích podložených indikacemi. Další podněty ještě možno zaslat prof. Vyzulovi. Návrh prof. Vyzuly:
pro hormonoterapii ca prsu by měla platit tato pravidla:- Adjuvance:
u premenopauzálních pacientek tamoxifen + ovariální amblace
u postmenopauzálních pacientek- tamoxifen po dobu 5 let
- inhibitory aromatázy v případě:
- jasné kontraindikace tamoxifenu – dle SPC
- u pacientek se středním a vysokým rizikem relapsu dle St. Gallen
- Paliace u metastatického onemocnění
- tamoxifen
- inhibitory aromatázy v případě jasné kontraindikace tamoxifenu dle SPC nebo do jednoho roku po ukončení léčby tamoxifenem
- fulvestrant u postmenopauzálních pacientek po vyčerpání léčby tamoxifenem a inhibitory aromatázy
- Adjuvance:
- Výbor děkuje firmě Glaxo za sponzorování AISLP na linkos.
- Docházka členů výboru ČOS (viz příloha).
- Návštěvnost na stránkách linkosu, stále vzrůstá (viz příloha).
- Vystoupení zástupce Urologické společnosti prof. Babjuka: k propojení spolupráce obou společností významně přispělo uro-onkologické sympozium, které proběhlo v lednu ve Špindlerově mlýně organizované Urologickou klinikou 1. LF UK VFN a Onkologickou klinikou 1.LF UK VFN ve spolupráci s oběma společnostmi.
Pracovní skupinou složenou ze zástupců obou společností byla zpracována definitivní verze onko-uroonkologických standardů, bude dostupná na webových stránkách ČOS,US a SRBOF a připravuje se též knižní vydání nakladatelstvím Galén.
Prof. Babjuk dále přednesl návrhy na zlepšení uro - onkologické spolupráce. Navrhované inovativní podněty budou rozeslány všem členům výboru, aby se mohli připravit na diskuzi na některém z příštích jednání výboru, kde bude tomuto tématu věnován rozšířený prostor.
Prof. Babjuk upozornil na nově vznikající projekt URO-WEB, který bude obdobou funkčních portálů pro onkologii, dále zmínil běžící a úspěšně rozvíjený projekt UJO, který již byl schválen oběma výbory odborných společností.
- Společné jednání výboru ČOS a SROBF se jednalo problematiky DRG v onkologii. Vystoupení dr. Pály - koncept DRG, prezentace je k dispozici na vyžádání přímo u dr.Pály. Diskuze ke konceptu DRG, který může ohrozit financování oboru.
- Na výzvu prof. Vorlíčka a v návaznosti na diskuzi o DRG prezentoval doc. Dušek stav projektu „Fúze dat NOR a dat plátců zdravotní péče“ - tento projekt již byl schválen vedením plátců i ministerstva jako metodická cesta k referenčnímu posuzování struktury, výsledků i nákladů onkologické péče. Stručně z vystoupení:
- Projekt funguje a jeho druhá etapa skončila úspěšně - tedy realizací fúze ve dvou modelových ZZ- Ve vnitřních datech Thomayerovy nemocnice v Praze a MOÚ v Brně byly vytěženy všechny onkologické záznamy ve výkaznictví plátců, spojeny s diagnostikou v NOR a vytvořena databáze o desítkách tisíc definovaných léčebných fází .
- Pokud bude projekt pokračovat, jistě přinese mimo jiné nástroj k referenčnímu posuzování struktury péče a hlavně přinese nástroj, který bude moci využívat vedení nemocnic a lékaři sami a bez nadbytečného sběru dat.
- Výsledky budou poprvé zcela veřejně představeny na BOD 2009, obhajoba 2. etapy je plánována na březen 2009.
- Další body projednal výbor ČOS již samostatně bez výboru SROBF.
- Vyhlášení výsledků grantové podpory: celkem 5 žádostí, vybrán projekt doc. Soumarové, členové výboru ocenili kvalitu všech ostatních projektů, podpora tohoto rozhodnutí všemi členy výboru.
- Prof.Vorlíček: otevřel otázku jak dál s katedrou klinické onkologie. IPVZ vyhlášeno výběrové řízení. Předpokládá se, že atestace z klinické onkologie a doškolovací kurzy proběhnou. Další komunikací s ředitelem IPVZ byl pověřen prof. Petruželka.
- Časopis Klinická onkologie je zařazen do mezinárodní vědecké databáze Medline. Výbor oceňuje aktivity redakční rady a podporuje všechny akce zvyšující prestiž časopisu.
- Výbor ČOS přijal záštitu nad 5. dny prediktivní onkologie v Olomouci
- Schváleni noví členové společnosti: Ondřej Májek, Brno, Lenka Šnajdrová, Brno, Barbora Ondrová, Brno, Helena Milcová, Teplice
- Prim. Aschermannová - diskutuje k rezidenčním místům - nabízí se agentura ke zprostředkování poměrně náročné agendy. Současně se jeví, že finanční prostředky pro tyto programy jsou nedostatečné.