- Přítomni: Vorlíček, Jelínková, Konopásek, Aschermannová, Cwiertka, Petruželka, Stáhalová, Eckschlager, Rob, Vyzula, Stankušová, Přibylová, Fínek, Petera, Žaloudík
- Omluveni: Abrahámová, Jelínková
- Hosté: Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině Praha
-
Prof. Dienstbier charakterizoval dosavadní činnost LPR i její
mezinárodní aktivity. Pro užší součinnost ČOS a LPR navrhl posílit
vedení LPR o členy výboru ČOS a navrhl dr. Stáhalovou. Hlavním
cílem PR zůstává ve spolupráci s dalšími profesními organizacemi
usilovat o snižování incidence a mortality na zhoubné nádory.
Zmínil Květinový den , kterým LPR vstoupila do podvědomí veřejnosti
ČR a který je také významným zdrojem příjmů pro aktivity LPR. LPR
má 3000 individuálních a 49 kolektivních členů, především z řad
pacientských organizací.
- formy nádorové prevence: Týden proti rakovině - letos popularizace prevence karcinomu hrdla děložního, informační materiály, denní tisk, Pragomedica - stánek LPR, cirkulující koncerty LPR před květinovým dnem, naposled Ostrava, v příštím roce České Budějovice
- nabídka šesti 14-denních rekondičních pobytů, část hrazena z dotace MZ ČR
- vědecká komise LPR poskytuje granty pro projekty, uděluje ceny za nejlepší práci mladých oborníků do 35 let
- každoročně LPR organizuje Sněm PR, chybí však lékařští garanti, kteří by klubům napomáhali, činnost není honorovaná, což mnohdy oslabuje motivaci
Dotaz prof. Žaloudíka stran záměrů v prohloubení celorepublikových aktivit i mimo Prahu, s poukazem na existenci Ligy proti rakovině Brno a možnosti Informačního onkologického centra v MOÚ. Prof. Dienstbier přivítal jakékoli formy této součinnosti v celorepublikovém měřítku. Doc. Rob upozornil, že současná koncepce skríningu cervikálního karcinomu je intenzivnější než kdekoli jinde v Evropě, a povede k nadbytečným, možná v systému nezvládnutelným investicím. Doc. Vyzula zdůraznil opět potřebu vyšší informovanosti. - Prof.Žaloudík informoval o stavu příprav na konzultační schůzi WHO Cancer Control Program konanou ve dnech 25.-28.11.03 v Ženevě, kam za ČR za prostředky WHO pojedou dr. Řízková z oboru zdravotní péče MZ, prof. Dienstbier, předseda LPR a prof..Žaloudík, vědecký sekretář ČOS. Výbor ČOS se seznámil s dotazníkem WHO, kterým má být charakterizována onkologická péče v České republice. V textové formě byla charakteristika zpracována, dotazník o dohodě s organizátory ve WHO (dr. Cecilia Sepulveda) zatím zpracováván nebude, protože musejí být jeho parametry na jednání vysvětleny, aby byly jednotně interpretovány. Dotazník stojí na stanovení indikátorů v prevenci, časném záchytu nádorů, jejich léčbě kurativní i paliativní a jednotné indikátory přitom dosud nejsou odbornou veřejností, ani mezinárodní, obecně přijat a používány. Mohlo by tak dojít k desinterpretaci stavu zdravotní a onkologické péče u nás. O jednání a metodice srovnávání údajů na mezinárodní úrovni bude prof. Žaloudík po návratu výbor ČOS informovat.
-
Kontrola zápisu
- na příští zasedání pozván a přijede předseda Rady NOR
- k paliativní péči budou připraveny podklady na jednání další
- k vedení klinických studií dle pravidel SÚKL samostatný dnešní bod dr.Fínka
-
Dr. Fínek popsal stav uznávání klinických studií podle pravidel
SÚKL. Proběhla široká diskuse, zejména pak ohledně posuzovatelů a
způsobu plateb pojištění probandů ve studii.
Zdá se ČR předběhla požadavky dosavadní vývoj v mnohých zemích EU. Výbor ČOS formuloval dotaz na SÚKL : jaké jsou kategorie studií a jak jsou stanoveny požadavky na pojistné ? (otázka je klíčová třeba pro spolupráci v EORTC, neboť EORTC zastavuje studie v ČR s ohledem na vysokou cenu). Otázku se pokusí objasnit se SÚKL dr. Fínek, předseda Vorlíček vyslovil připravenost v této věci jednat s ředitelem ÚZIS. - Výbor ČOS formuloval hlavní body pro jednání svých zástupců s ředitelkou ÚZIS dr. Mazánkovou dne 10.11. v 9 hod. ve věci modernizace, interpretace a využívání Národního onkologického registru.. Jednání se zúčastní prof. Vorlíček, dr. Stáhalová a prof. Žaloudík.
- Diskutována problematika standardů ČOS, které přispěly k udržení dosavadního systému plateb onkologické léčby. Jde zároveň o harmonizaci dosud publikovaných onkologických standardů. Navržena aktualizace některých postupů, která musí být i nadále průběžně prováděna.
-
Členové výboru ČOS byli informováni o novele "Atomového zákona".
Kritizovali, že k jednání byli pozváni pouze zástupci Radiologické
společnosti a ne také SROBF a ČOS.
Informovali se o neutěšeném stavu přípravy radiologických fyziků, kteří budou od roku 2005 limitovat akreditace pracovišť. Prof. Žaloudík informoval, že na MU v Brně je ve spolupráci PřF a LF nově akreditován studijní obor radiologický fyzik. - Na pracovní schůzi organizátorů Běhu T. Foxe, který poskytuje prostředky pro onkologický výzkum, dne 27.11. byl výborem delegován doc.Konopásek.
- Výbor schválil přijetí nových kolegů dr. Šafandy (Onkologická klinika VFN Praha) a dr.Černohorského (FNsP Ostrava) za členy ČOS.
- Výbor jednomyslně schválil návrh dr. Fínka zaslat blahopřání ČOS dřívějšímu předsedovi ČOS prof. Klenerovi k udělení státního vyznamenání.
- doc. Vyzula kritizoval špatnou úroveň spolupráce v registraci nemocných pro léčbu Herceptinem, kterou dostal od VČOS a VZP na starost jako koordinátor. Hovořil o jednání v center diagnostikujících HER2 a aplikujících Herceptin v MOÚ minulý týden. Navrhl i svou demisi z funkce koordinátora, pokud by další spolupráce měla dosavadní mezery a ujednání nebyla centry aplikujícími Herceptin respektována. Výbor ČOS , který se postup rozhodl již dříve garantovat, znovu důrazně upozorňuje všechna centra, že registrační listy pro léčbu Herceptinem nutno dodávat průběžně doc. Vyzulovi do MOÚ. Přednosty center bude žádat o osobní vysvětlení, nebude-li dohodnutý postup respektován.
Zapsal: prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. vědecký sekretář ČOS |
Schválil: Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. předseda ČOS |