- Přítomni: Vorlíček, Abrahámová, Aschermannová, Eckschlager, Finek, Jelínková, Konopásek, Petruželka, Přibylová, Stáhalová, Stankušová , Rob, Vyzula, Žaloudík
- Omluveni: Cwiertka, Petera
- Členy výboru přivítali ředitel nemocnice Kladno dr. Mareš a primář kladenské onkologie dr. Tůma a pozvali členy výboru na prohlídku radioterapeutického oddělení a stacionáře pro chemoterapii. Prof. Vorlíček poděkoval za přivítání a vysvětlil, že výbor v tomto roce navštíví více významných onkologických pracovišť v různých krajích v souvislosti s definováním struktury sítě. Nyní zvolil kladenskou nemocnici k jednání, aby se seznámil s organizací onkologických služeb ve Středočeském kraji, kterou nesporně ovlivňuje také koncentrace onkologických pracovišť v Praze. Kladenská nemocnice zaujala rovněž tím, že do NOR hlásí velmi vysoké počty solidních nádorů, především plic a kolorekta. Po diskusi o problematice Středočeského kraje se výbor ČOS shodl, že podpoří, aby péče o onkologicky nemocné ze Středočeského kraje byla poskytována v souladu s již vypracovanou Koncepcí Středočeského kraje. Z té vyplývá, že onkologická péče je poskytována v Ústavu onkologie a pneumologie na Pleši (který je součástí KOC) a v ON Kladno. Tato pracoviště musejí mít návaznost nebo být součástí Komplexního onkologického centra Praha jako garanta kvality poskytované péče a spoluúčasti na pedagogické a výzkumné činnosti.
- Byl diskutován úkol vytvoření struktury sítě onkologických pracovišť v kontextu s vybaveností pro radioterapii, ovšem i zajištění návaznosti na chirurgickou léčbu všech typů a služeb kvalifikované chemoterapie. Bude nadále jednáno zejména se zdravotními pojišťovnami na základě písemného návrhu kriterií pro účast v síti. Dobrým příkladem je již třeba síť onkogynekologických pracovišť definovaná na základě jasných kriterií jak o ní referoval doc. Rob.
- Prof.Žaloudík referoval o auditu mammárního screeningu 9. 12. 2004 v Brně, které se zúčastnili zástupci 55 akreditovaných pracovišť. Výsledky auditu jsou k dispozici na CD podle jednotné parametrizace v software MaSc.Tento model dohody odborných společností, auditovaných pracovišť a zdravotních pojišťoven je základem kontinuity screeningu bez ohledu na turbulence ve vnímání screeningu na MZd. Je skutečností, že mammární screening v ČR je zaveden na moderní a transparentní úrovni, ročně do něj vstupuje mezi 15-30% žen , což v některých krajích přesahuje během dvou let 60% účasti ve screeningu. Obecně je nutno screening více popularizovat a účast žen v něm zvýšit.
- Doc.Abrahámová informovala o vstřícném jednání zástupců výboru ČOS s paní ředitelkou ÚZIS Mazánkovou v prosinci v Brně. V popředí pozornosti je nyní příprava elektronické hlášenky, předávání dat z ÚZIS do SVOD včetně počtu pacientů léčených ve zdravotnických zařízeních (která budou ÚZIS zakódována a odkryta pouze na přání ředitele daného zdrav. zařízení) a důsledky vyhlášky 187 z 9. 11. 2004, jíž je povinnost hlášení nově uložena pracovištím odpovídajícím za léčbu onkologického pacienta. Další jednání k problematice přípravy elektronické hlášenky proběhne 12. 1. 2005.
- Výbor ČOS vyslechl informaci předsedy prof. Vorlíčka o dopisu presidentovi ČR, jímž ho žádá o podporu Národního onkologického programu.
- Prof.Žaloudík informoval o projektu, který je realizován ve spolupráci s kanceáří WHO v ČR pro naplňování globálního programu CINDI. Jde v podstatě o intervence pro posílení prevence a časného záchytu zhoubných nádorů. Ředitelka české kanceláře WHO se zúčastnila již auditu mammárního screeningu v Brně, prof. Žaloudík navrhuje, aby v kanceláři WHO proběhly v únoru - dubnu pracovní koordinační schůzky pro ujasnění stavu screeningu cervikálního karcinomu, karcinomu kolorekta a účasti praktiků v časném záchytu nádorových onemocnění. Shrnutí všech onkopreventivních aktivit bude věnován celý první den programu XXIX.Brněnských onkologických dnů.
- Výbor ČOS schválil na žádost prim. Dr. Gatěka, člena výboru Sekce onkochirurgie, garanci nad konáním dvoudenního semináře o karcinomu žaludku ve Zlíně, kde vystoupí s edukačními přednáškami odborníci z Japonska. Aktivní účastí na akci za výbor byl pověřen prof. Žaloudík.
- Výbor ČOS schválil uvedení loga a garance v časopise Bolest, v důsledku toho budou mít členové ČOS přístup k časopisu zdarma.
- Národnímu onkologickému programu vyslovil podporu Český rozhlas. Pan ředitel Kasík nabízí mediální podporu všech projektů souvisejících s touto problematikou a jako kontaktní osobu určuje ředitele Úseku komunikace ing. Zýku 221 551 322. Za výbor ČOS je poveřen kontaktem s Českým rozhlasem doc .Konopásek.
- Výbor projednal připomínku Dermatovenerologické společnosti ke schématu adjuvantního podání interferonu u maligního melanomu, v dosavadním standardu je jeden rok 3x týdně po 10 mil.j., nově je ověřován dvouletý režim v poloviční dávce 5 mil.j. Odpovědí pověřen doc. Vyzula, nový standard bude akceptován jakmile budou relevantní podklady.
- Diskutováno k dopisu dr. Dvořáka, předsedy Gynekologické společnosti, o problematice cervikálního screeningu. Zástupci společnosti onkologů, gynekologů, cytologů a patologů, případně další zájemci, se sejdou k pracovnímu setkání v pražské kanceláři WHO v únoru. Mělo by být dosaženo shody na celém postupu vyjasnit sporné body.
- Výbor ČOS převzal jako každoročně záštitu nad konáním XXIX. Brněnských onkologických dnů 26.-28. 5. 2005 v hotelu Voroněž v Brně. První informace s rámcovým programem je v těchto dnech rozesílána všem členům ČOS, oznámení již proběhlo v časopise Klinická onkologie.
- Výbor ČOS přebírá záštitu nad konáním akce Kulatý stůl ke kvalitě a dostupnosti onkologické péče, kterou pořádá Aliance žen s rakovinou prsu koncem října v Brně.
- Výbor ČOS přebírá záštitu nad konáním X. dnů prof. V.Staška, které se konají 4. - 5. 3. 2005 v TOP Hotelu v Praze.
- Výbor ČOS přebírá záštitu nad konáním již tradičních Setkání mladých onkologů v hotelu Medlov ve Fryšavě na Vysočině ve dnech 3. - 5. 6. 2005.
- Výbor ČOS podporuje práci skupiny odborníků, která pod garancí Sekce onkochirurgie připraví guideline s kriterii pro indikace a provádění biopsie sentinelové uzliny jako primární alternativy axilární disekce u karcinomu prsu.
- Proběhla diskuse o přístupu indikovaných nemocných k novým preparátům, v tomto případě cetuximabu (Erbitux). Obecné stanovisko výboru je takové, že jde o preparát registrovaný, nikoli kategorizovaný. Není tedy zajištěno hrazení preparátu, jeho podání je možné, pokud je či bude tou či onou pojišťovnou uhrazen.
- Výbor ČS vzal na vědomí iniciaci otevřené studie podporované firmou Amgen, týkající se intenzifikace režimů chemoterapie.
- Financování diagnostiky a léčby dětských nádorů bude po dohodě s vedením VZP prováděno s maximální podporou bez zbytečných bariér, jde o naléhavé případy a s nevelkým celkovým objemem.
- Dr.Aschermannová předložila zprávu revizní komise k 31. 12. 2004, z níž vyplývá, že jednání a rozhodnutí probíhala v souladu s právními předpisy, stav účtu činil k 30. 6. 2004 356 tis Kč, uzávěrka hospodaření bude provedena v závěru února 2005.
- Výbor ČOS schválil přijetí následujících nových členů : Dolečková ,Šmardová, Kolářová Sláviková, Slávik , Čoupková (Brno), Otavová (Benešov), Pukyová, Šulc (Ústí n.L.), Starostka (Havířov), Gurlich (Praha), Gráf (Ostrava), Hrnčiarik (Hradec Králové), Neumannová (Olomouc), Nedvěd (Kladno).
Příští jednání výboru budou:
15. 2. 2005 v 10 hod. v Jihlavě,
15. 3. 2005 ve FN Motol,
19. 4. 2005 v Mostě,
14. 6. 2005 v Liberci