Ze životopisu:
narozen 1972
v Praze
vzdělání:
pregraduální (MUDr.) - 2. LF UK v Motole, dokončil 1996, doktorské
(Ph.D.) LF UK v Hradci Králové, obor – klinická onkologie a
radioterapie,dokončil 2007, Téma disertační práce: Radioterapie s
modulovanou intenzitou s využitím simultánního integrovaného boostu
v léčbě nádorů hlavy a krku.
zaměstnání:
Ústav radiační onkologie Nem. Na Bulovce 1996-2002, Klinika
onkologie a radioterapie FN Hradec Králové 2002- dosud (nyní v
pozici zástupce přednosty LP - radiační onkologie)
atestace:
radioterapie/radiační onkologie 1. a 2. stupně (1999 a 2002),
klinická onkologie (2014)
výuka na
VŠ: Lékařská fakulta UK v Hradci Králové, Fakulta
jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze, Fakulta zdravotnických
studií Pardubické univerzity, IPVZ
odborné
zájmy: nádory hlavy a krku, nádory
gastrointestinálního traktu, nádory štítné žlázy, moderní techniky
radioterapie, prediktivní onkologie, cílená léčba a
imunoterapie
členství v
profesních organizacích: Česká onkologická
společnost ČLS JEP (člen), Společnost radiační onkologie, biologie
a fyziky ČLS JEP (člen výboru - pokladník), European Society for
Radiotherapy and Oncology - ESTRO (člen), European
Society for Medical Oncology - ESMO (člen), American Society
for Radiation Oncology - ASTRO (člen), European Organisation
for Research and Treatment of Cancer - EORTC (člen Radiation
Oncology Group)
Kandiduji do výboru ČOS.
Volební program
-
Podpora týmové práce – spolupráce se všemi obory v rámci komplexní onkologické péče. Pokud vnímám pozitivní posun ve zlepšení onkologické péče, není to v první řadě dostupnost nových léčiv či moderních technologií, ale výrazně zlepšená vzájemná komunikace mezi jednotlivými obory, které se onkologickým pacientům věnují, a to jak na úrovni národní, tak především na úrovni jednotlivých center. Jde o nezastupitelnou roli multidisciplinárních seminářů a kabinetů, které stanovují léčebný plán pro každého pacienta před zahájením jakékoliv léčby.
-
Vyvážená centralizace specializované onkologické péče při současné dostupnosti onkologické péče v regionech – podpora úzké spolupráce mezi KOC (komplexní onkologická centra) a ROC (regionální onkologická centra). Pravděpodobně s narůstajícím počtem nových léčiv v kategorii léků vázaných na centra nebude vhodné ani možné veškeré tyto pacienty léčit pouze v KOC. Navíc v případě komplikací se stejně v některých regionech ROC o pacienty s centrovými léky musí postarat. Bylo by proto vhodné nastavit spolupráci tak, aby u vybraných diagnóz a léčiv mohl KOC delegovat možnost podat centrový lék ve vybraných spolupracujících ROC. Podmínkou by ovšem bylo schválení léčby v rámci indikačního semináře KOC, včetně domluvy dalšího postupu. KOC by centrovou léčbu indikoval a evidoval, mohl by případně navrhnout zařazení do klinických studií, splnění ostatních podmínek úhrady (laboratorní hodnoty, PS atd.) by byly odpovědností ROC. Tento návrh by vyžadoval právě úzkou spolupráci v rámci příslušného regionu. K významnější centralizaci se určitě kloním tam, kde je nutná dostupnost technologií a koncentrace specialistů – např. oblast onkochirurgie nebo kurativní radioterapie.
-
Tlak na státní autority ohledně legislativy ve smyslu vztahu KOC k dalším centrům vysoce specializované péče (pneumonkologická centra, gynekoloonkologická centra, případně další „centra“ která mají vzniknout…). Bylo sice opakovaně deklarováno, že centra vysoce specializované péče pro jednotlivé oblasti onkologie mají vznikat v rámci KOC, nicméně ve vyhlášce MZdr se přes urgence ze strany prof. Vorlíčka a prof. Petery toto neobjevilo. V jednotlivých KOC tak mohou vznikat kompetenční spory. Kloním se k úpravě legislativy ve smyslu, jakou KOC zajišťuje péči – programy základní např. gastrointestinální, mammární apod.), specializované (pneumoonkologický, gynekoonkologický, neuroonkologický apod.) a vysoce specializované (např. program pro GIST, neuroendokrinní nádory, nádory štítné žlázy apod.). Odpovědnost za koordinaci veškeré onkologické péče by měl nést vedoucí KOC, ten by měl spolupracovat s koordinátory jednotlivých programů.
-
Podpora postavení české onkologie v mezinárodních organizacích. K tomuto bodu patří např. spolupráce na organizaci mezinárodních kongresů v České republice nebo zařazování pacientů do mezinárodních akademických studií v rámci EORTC. Právě např. v rámci EORTC je možné navázat řadu významných kontaktů. Naše pracoviště bude pořádat v březnu 2016 zasedání Radiation Oncology Group EORTC v Praze, kam budou všichni zájemci o spolupráci zváni.