Klin Onkol 2006; 19(1): 39-40.
Přítomni: Vorlíček, Aschermannová, Eckschlager, Fínek, Jelínková, Konopásek, Petera, Petruželka, Přibylová, Rob, Stáhalovčá, Stankušová, Vyzula, Žaloudík
Omluveni: Abrahámová, Cwiertka
Hosté: Dr.Medková, Dr.Siráková (za okresní onkologická pracoviště Hradeckého kraje)
V úvodu podal doc.Petera, přednosta hradeckého onkologického pracoviště , komplexní informaci o situaci v onkologii v kraji po stránce epidemiologické, organizační i kvalifikační a seznámil přítomné s plány do budoucna.
- Kontrola zápisu opatření v časopise Klinická onkologie splněna.
- Postgraduální vzdělávání v klinické onkologii. Byl diskutován dosavadní vývoj, současný stav, rozpory mezi dikcí Zákona 95/2004 a možným vývojem podle připomínek expertů EU, upozorněno na smlouvu, kterou nesystémově uzavřela 1.LF UK s IPVZ. Byl citován dopis tajemníka AK prof. Škrhy z posledních dnů, kterým se odsouvá termín akreditací, avšak očekává se práce na původním konceptu implementace nového zákona a především ujasnění financování mezd školenců po dobu jejich dlouhodobých praxí ve školících zařízeních.
- ČOS vyhlašuje soutěž o příspěvky na přístroje pro onkologický výzkum a rozvoj z letošního grantu Běhu T.Foxe s termínem odevzdání do konce roku 2005. Přihláška formulovaná na jedné straně musí obsahovat pojmenování přístroje, stručnou charakteristiku jeho funkce a použití, předpokládanou cenu a podíl, kterým se bude organizace žadatele na zakoupení podílet (v procentech), samozřejmě adresu pracoviště , jméno žádají osoby s kontaktními údaji a podpis statutárního zástupce organizace, z níž žádost pochází. Rozdělována bude částka asi 2,5 mil Kč . Do konce roku 2005 mají být odevzdány zprávy o řešení projektů RASO (roční analytické studie v onkologii) z roku 2005, podmínkou je také odevzdání práce k publikaci do Klinické onkologie.
Po dohodě s poskytovatelem grantu z Běhu T.Foxe a Kanadským velvyslanectvím budou i nadále ob jeden rok střídány projekty typu RASO a granty typu příspěvku na přístroje . Výběr provede v lednu 2006 výbor ČOS. - Byl upřesněn postup stran garance KOC na základě přihlášek, které mají být zaslány předsedovi ČOS do konce listopadu. Následující etapou bude pojmenování onkosítě v regionech za pomoci KOC, která se zavazují převzít starost o pojmenování a organizace sítě v okruhu své působnosti. Regionální sítě nebude již ČOS garantovat, její chod je v kompetenci krajského zdravotnictví ve spolupráci s KOC. Dále je třeba upřesnit specializovanou část ve struktuře onkocenter, představují již řadu let dvě pediatrickoonkologické skupiny (POS) v Praze a Brně a šest hematoonkologických skupin (HOS) v Plzni, 2 v Praze, v Hradci Králové, Brně a Olomouci které budou v současném procesu potvrzeny garancemi v souč innosti s vedením Pediatrické sekce a České hematologické společnosti.
- V reakci na současné diskuse na MZd se výbor ČOS jednoznačně shoduje, že lékovou kategorii X je pro okruh protinádorových preparátů třeba zachovat. ČOS dlouhodobě usiluje o racionální využívání prostředků na onkologickou farmakoterapii i pro reprodukci a rozvoj onkologických technologií. ČOS má dlouhodobě zveřejněny doporučené postupy onkologické péče a zásady cytostatické terapie, organizuje pravidelná setkání odborníků pro racionální využívání nových nákladných protinádorových léků (příkladem je třeba společná celostátní databáze pro trastuzumab, podobně se diskutuje o cetuximabu a bevacizumabu). Efektivitu nákladné onkologické terapie zvýší také garance Komplexních onkologických center, budou-li pojišťovnami respektována jako partneři pro nejnákladnější onkologickou péči. ČOS významně podporuje a stimuluje preventivní programy, které mohou snížit náklady na léky záchytem v časných stádiích. Je třeba také relativně samostatně posuzovat náklady v jednotlivých odlišných okruzích onkologie, tedy potřeby a náklady péče v dětské onkologii, v hematoonkologii a onkologii solidních nádorů dospělých.
- Předseda prof. Vorlíček jménem výboru ČOS a po dohodě se zástupci výboru SROBF (doc.Petera, dr.Stankušová) zašle dopis ing. Mazánkové, ředitelce ÚZIS, v němž ji sdělí, ž e obě kompetentní společnosti velmi důrazně trvají na svých recenzích všech článků v odborných, zejména zahranič ních č asopisech, v nichž pracovníci ÚZIS interpretují č i komentují údaje o onkologické a radioterapeutické péč i. Dr.Stankušová citovala z článku dr. Aimové, která charakterizuje přístrojové kapacity české radioterapie dosti zmateným způsobem. Podobně zástupci ÚZIS nekvalifikovaně komentovali údaje o výsledcích onkologické péče pro Eurocare 3 v minulosti. Nekvalifikované komentáře mohou u zahranič ních odborníků poškozovat obraz české onkologie, již proto, že čtenáři nemusí být zřejmé, ž e nejde o komentář psaný administrativou ÚZIS bez vědomí onkologických odborných společností. ČOS pokládá ÚZIS za blízkého spolupracovníka, avšak správce onkologických dat, nikoli reprezentanta české onkologie a radioterapie.
- Žádost o akreditaci školících akcí u ČLK zašle s potřebnou dokumentací předseda prof. Vorlíček cestou ČLS, jak je požadováno předsedou ČLS prof. Blahošem.
- Výbor ČOS vzal na vědomí písemnou informaci o vzniku občanského sdružení „Diagnóza CML“(chronická myeloidní leukémie).
- Připomínkování návrhu na změny v systému poskytování lázeňské péče : zajistit ucelené spektrum diagnóz, ujasnit opakování indikací v dalších letech.
Je prospěšné, že v novém návrhu indikují lázeňskou léčbu v onkologických indikacích specialisté, klinický onkolog a další Návrh obsahuje i možnost opakování komplexní lázeňské péče v intervalu 1 roku. - Výbor ČOS schválil přijetí nových členů : Vlčková (Brno), Hrstka (Hradec Králové), Juřič ková (Rajhrad), Hora (Plzeň ), Otevřelová (Znojmo), Kalvodová (Brno), Škrobánková (Olomouc), Vaně k (Nový Jičín)
- Pokladník ČOS doc. Finek informoval, že ČOS má nyní na účtu
388 tis. Kč , vydavateli Klinické onkologie bude převeden roční příspěvek na odborý časopis 60 tis. Kč , zůstane tedy 328 tis. Kč . Výbor ČOS postupně zváží náměty na účelné čerpání těchto prostředků pro rozvoj nových aktivit ČOS. - Předseda prof. Vorlíček zajistí všem členům výboru elektronické týdenní přehledy článků z tisku o onkologii.
- Dr.Stankušová informovala o vzdělávacím kurzu brachyterapie ESTRO v březnu 2006 v Praze, pro české účastníky je možno domluvit i sníž ený poplatek, podrobnější informace podá zájemcům na požádání.
- Doc.Rob informoval o kurzu onkogynekologie European School of Oncology (ESO) konaném v červnu 2006 v Praze , podrobnější informace podá zájemcům na požádání.
- Výbor ČOS rozhodl vyhlašovat u příležitosti Brněnských onkologických dnů Soutěž o nejlepší poster pro mladé autory do 30 let , nejlepší poster vybraný na akci zástupci výboru bude odměněn částkou 10 000 Kč .
- Podobně jako vloni, i letos dostanou všichni členové ČOS diář České onkologické společnosti se seznamem všech onkologických akcí v roce 2006. Diář je opět doprovázen reprodukcemi obrazů a soch.
Příští jednání výboru ČOS věnované především garancím KOC
bude 20.12.2005 od 10h ve FN Motol.
Nezapomínejte na naše stránky
každý den něco nového.
Zápis z jednání výboru České onkologické společnosti konaného dne 20. 12. 2005 v Praze Motole
Přítomni : Vorlíček, Abrahámová, Aschermannová, Cwiertka, Eckschlager, Fínek, Jelínková, Konopásek, Petera, Petruželka, Přibylová, Stáhalová, Stankušová, Vyzula, Žaloudík
Omluven: Rob
Hosté: doc. Dušek (CBA)
V úvodu členy výboru ČOS přivítal přednosta KDO prof. MUDr. Jan Starý, DrSc. a seznámil přítomné stručně se strukturou pracoviště.
- Doc. Dušek představil výboru ČOS návrh webového portálu Národního onkologického programu NOP ON-LINE, který může představovat základní informační i komunikační platformu sjednocující onkologii v ČR, včetně odkazů na již existující četné webové onkologicky orientované zdroje. Jde vlastně o pracovní odnož www.linkos.cz, která může především prezentovat stav plnění NOP, datovou základnu a dílčí projekty NOP a aktivity garantovaných onkocenter a zobrazovat i celou onkosíť (road map). Členové výboru po širší diskusi podpořili tuto sjednocenou informační platformu a doporučili, aby návrh byl dále rozpracován pro realizaci již na počátku roku 2006. Schůzka přípravné skupiny pro portál NOR ON LINE se uskuteční 6.1.2006 v 16h v Kongresovém centru BVV Brno. Zváni jsou všichni zájemci, kteří by se chtěli na práci pro portál NOP ON LINE systematicky podílet.
- Výbor ČOS projednal přihlášky o statut komplexního onkologického centra (KOC) či komplexní onkologické skupiny (KOS) na základě deklarovaných kriterií a po hlasování udělil garanci následujícím pracovištím (uvedeny jsou oficiální názvy KOC/KOS, jméno vedoucího a výsledek hlasování hlasování se zdrželi členové výboru z projednávaného pracoviště) :
KOC FN Plzeň , vedoucí doc. Fínek, hlasů: 14 pro, 0 proti, zdržel se 1
doc. Fínek
KOC Nemocnice Chomutov, vedoucí dr. Kůta, hlasů: 15 pro, 0 proti
KOC Masarykova nemocnice Ústí n/L, vedoucí dr. Lysý, hlasů: 15 pro,
0 proti
KOC Nemocnice Liberec, vedoucí dr. Bartoš, hlasů: 15 pro, 0 proti
KOC FN Hradec Králové s kooperativní skupinou Hradecko, vedoucí doc. Petera, hlasů: 14 pro, 0 proti, zdržel se doc. Petera
KOC Nemocnice Pardubice, vedoucí doc. Vaňásek, hlasů: 15 pro, 0 proti
KOC Nemocnice České Budějovice, vedoucí dr. Fišer, hlasů: 15 pro,
0 proti
KOC Nemocnice Jihlava s kooperativní skupinou Vysočina, vedoucí prim. Slavíček, hlasů: 15 pro, 0 proti
KOC FN Olomouc, vedoucí prof. Mihál, hlasů: 14 pro, 0 proti, zdržel se dr. Cwiertka,
KOC Nemocnice Zlín s kooperativní skupinou Zlínsko, vedoucí dr. Kohoutek, hlasů: 15 pro, 0 proti
KOC Nový Jičín, vedoucí dr. Soumarová, hlasů: 15 pro, 0 proti
KOC FN Ostrava, prozat. vedoucí dr. Dokulil (upřesnění po konkursu), hlasů: 15 pro, 0 proti
KOC Masarykův onkologický ústav Brno, vedoucí prof. Vyzula, hlasů: 13 pro, 0 proti, hlasování se zdrželi prof. Vyzula a prof. Žaloudík
KOC FN Brno, vedoucí dr. Kiss, hlasů: 14 pro, 0 proti, zdržel se prof. Vorlíček
KOC FN U Svaté Anny Brno, vedoucí dr. Spurný, hlasů: 15 pro, 0 proti
KOC FN Praha-Motol s kooperativní skupinou ÚVN a Nemocnicí Na Homolce, vedoucí: dr. Prausová,
hlasů: 13 pro, 0 proti, zdrželi se dr. Stankušová a prof. Eckschlager
KOC FN Královské Vinohrady Praha, vedoucí dr.Kubecová, hlasů:
15 pro, 0 proti
KOS Praha a Středočeský kraj (Onkologická klinika VFN 1. LF UK, Ústav radiační onkologie FNB 1. LF UK, Onkologické oddělení FTN 1. LF UK, Ústav onkologie a pneumologie Pleš) vedoucí doc. Petruželka, hlasů: 9 pro, 0 proti, zdrželi se doc. Abrahámová, doc. Petruželka, doc. Konopásek, dr. Ashermanová, dr. Stáhalová, dr. Přibylová
Žádost o přihlášení se ke statutu KOS podanou z Diagnosticko-terapeutického centra Praha 4 výbor doporučuje řešit navázáním součinnosti s některým z KOC či KOS v Praze. Žádost o statut KOC s garancí ČOS Onkologické ambulance Bruntál výbor neschválil, neboť pracoviště nenaplňuje všechna potřebná kriteria KOC, avšak doporučuje navázat součinnost s některým z regionálních KOC. Žádost o statut KOC s garancí ČOS Slezské nemocnice Opava, resp. její onkologické ambulance výbor neschválil, neboť pracoviště nenaplňuje všechna potřebná kriteria KOC, avšak doporučuje navázat součinnost s některým z regionálních KOC.
Žádost o statut KOC s garancí ČOS Nemocnice Přerov výbor neschválil, neboť pracoviště nenaplňuje všechna potřebná kriteria KOC, avšak doporučuje navázat součinnost s některým z regionálních KOC. - Doc. Abrahámová informovala výbor ČOS o nové verzi hlášenky zhoubného novotvaru inovované při přechodu na pilotní elektronické hlášení. Formulář se nyní nazývá Incidence a léčba novotvaru a došlo v něm ke korekci některých diskrepancí z minulosti. Výbor ČOS vzal existenci nového typu formuláře na vědomí.
- Prof. Žaloudík informoval o celodenní konferenci výročního auditu mammárního screningu ČR, který se konal za účastí zástupců všech akreditovaných mammodiagnostických pracovišť a zástupce IARC z Lyonu dne 9.12. 2005 v Brně. Připomněl, že screening je systematicky monitorován jednotným software MaSc a komplexní informace o screeningu je veřejně k dispozici na www.mamo.cz. Za datově kompletizované dva roky mammárního screeningu 2003-2004 bylo preventivně vyšetřeno 487 203 žen a u 2 142 byl zachycen karcinom. V 77% šlo o nádory T1 nebo Tis, tedy potenciálně dobře vyléčitelné. Celá cílová populace žen ve věku 45-69 čítá přes 1,6 miliónu. Prošetřenost žen je tedy za první dva roky screeningu kolem 30%. Značně se liší prošetřenost při srovnání krajů, nejvyšší je v Jihomoravském kraji (46,4%) a v kraji Vysočina (35,7%) , nejnižší v Ústeckém kraji (17,3%) a v kraji Karlovarském (17,9%). V Praze činí screeningová prošetřenost žen 23,4%, ve Středočeském kraji 24,4%. Prošetřenost žen klesá s věkem, resp . s věkovou kategorií následovně: 45-49let: 31,7%, 50-54let: 29,4%, 55-59 let: 26,2%, 60-64 let: 23,0%, 65-69 let: 16,1%. Nejvyšší počet screningových vyšetření byl proveden v Mammacentru DTC v Praze 4. Výše uvedená nově garantovaná onkocentra budou vyzvána, aby se o stav mammárního screeningu ve své oblasti zajímala a vytvářela všestranné podmínky pro navázání užší spolupráce s akreditovanými mammodianostickými pracovišti v okruhu své působnosti i pro zvýšení účasti žen ve screningu.
- Výbor ČOS doporučuje vytvoření stránek onkologických pacientů na www.linkos.cz
- Námět prof. Arenbergera na ustavení sekce dermatoonkologie při ČOS bude ještě vyžadovat projednání a posouzení argumentů za účasti navrhovatele na výborové schůzi v lednu 2006.
- Výbor ČOS přijal s uspokojením informaci VZP, ž e při platbách onkologické léčby hodlá pojišťovna dbát na zásadu nutné verifikace onkologické diagnózy a stanovení stadia onemocnění jako její nedílné součásti, což se dosud nedělo.
- Výbor ČOS převezme záštitu nad konáním následujících odborných akcí: Mladí onkologové 3.5. 6. 2006 v Medlově, Hradecké dny v březnu 2006, Central European Lung Cancer Conference 16. 3. 2006, Kongres patologů v Olomouci 4.-6. 5. 2006, který je věnován onkopatologii,
- Dne 25.1. 2006 bude v Praze uspořádána tisková konference o onkocentrech (KOC/KOS)
- Ve dnech 2.-3. 3. 2006 se bude konat ve Štiříně dvoudenní diskusní soustředění o onkocentrech (KOC/KOS) za účasti zástupců zdravotních pojišťoven, politiků a zástupců pacientů. Členové výboru byli vyzváni, aby se zúčastnili.
- Hlavní hygienik dr. Vít požaduje doporučení stran indikací k vakcinacím proti chřipce u onkologických pacientů. Byla zadána příprava odborného návrhu, který bude odeslán.
- Předseda prof. Vorlíček spolu s doc. Peterou oznámili, že LF UK v Hradci Králové získala nově akreditaci pro doktorský studijní program klinická a radiační onkologie v jazyce českém i anglickém.
- Výbor schválil doplnění dispenzarizačních protokolů dle požadavku ředitele odboru zdravotní péče MZ dr. Štrofa. Shodl se, že doporučené intervaly dispenzarizace je třeba individualizovat podle rozsahu onemocnění, stavu pacienta, typu provedené léčby a rizika progrese nemoci a že vyhovuje dosavadní širší stanovený rámec 3-12 měsíců.
- Prof. Dienstbier zaslal výboru brožuru k 15-letům trvání Ligy proti rakovině Praha. Výbor ČOS Lize proti rakovině Praha k tomuto výročí úspěšné práce pro českou onkologii gratuluje.
- Výbor ČOS s lítostí oznamuje, že 9. 12. 2005 náhle zemřel známý moravský onkolog, dlouholetý přednosta RTO Ostrava a dřívější předseda Rady NOR prim. MUDr. František Beška. Oceňujeme jeho činnost v onkologické oblasti a vyjadřujeme upřímnou soustrast.
Plánované schůze výboru ČOS v roce 2006:
17. 1. FN KV Praha
14. 2. Pardubice
14. 3. Ostrava
11. 4. Nový Jičín
16. 5. Ústí n/L
13. 6. Chomutov