Onkologické společnosti

flag

Klin Onkol 2005; 18(1): 39-40.

ZÁPIS Z JEDNÁNÍ VÝBORU ČESKÉ ONKOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI KONANÉHO DNE 23. 11. 2004 V PRAZE
Přítomni: Vorlíček, Eckschlager, Finek, Jelínková, Přibylová, Stáhalová, Petruželka, Stankušová, Konopásek, Petera, Vyzula, Žaloudík , Abrahámová, Cwiertka, Rob
Omluveni: Aschermannová

  1. Národní onkologický program a jeho reflexe v českém zdravotnictví a celé ČR. Dosud se podpisem k NOP přihlásilo asi 70 subjektů. Jejich seznam spolu s opakováním znění NOP uveřejníme ve Zdravotnických novinách. Zejména je třeba jednat s krajskými zdravotními rady, z nichž se dosud k NOP nepřihlásil nikdo. O NOP bude jednat také tisková konference pořádaná po jednání výboru.

  2. K diskusi nad koncepcí zdravotnictví zašle předseda paní ministryni NOP s upozorněním, že problematika boje proti zhoubným nádorům nesmí ve finálním materiálů chybět.

  3. Předseda ČOS informoval o jednání o prostředcích Běhu T.Foxe s vedením Obce sokolské. V příštím roce bude BTF organizovat Český olympijský výbor a Česká sportovní AS, se zástupci bude jednáno po volbách do jejich výboru. V letošním roce má ČOS k dispozici 2 miliony korun. V rámci grantové soutěže RASO došlo výboru 20 přihlášek tématicky odpovídajících zadání. Výbor ČOS rozhodl podpořit všechny přihlášky poměrnou částkou 100 000 Kč a znovu zdůraznil, že zpráva musí mít formu práce publikovatelné v časopise Klinická onkologie s odkazem, že práce je podpořená z grantu T.Foxe. Nedodržení této podmínky bude hodnoceno jako nesplnění podmínek udělení grantové podpory. Organizátoři běhu T. Foxe a garantující Kanadské velvyslanectví pož adují anglický překlad přihlášky včetně životopisu (CV) hlavního řešitele, jde o podmínku nutnou pro vyplacení finančních prostředků. O nutnosti poslání tohoto anglickéh textu emailem budou všichni dotčení individuálně informováni.

  4. Prof. Žaloudík referoval o 4. World Congress of Cancer Organisations UICC konaném 17.19.11.2004 v Dublinu. Bylo zdůrazněno, že ČOS musí těmto akcím věnovat větší pozornost a lépe zmapovat toky informací o onkologických datech, které z republiky odcházejí do mezinárodních institucí bez konzultací s ČOS. Stav v ČR není v mnoha aspektech zdaleka špatný, v mnohém lze aspirovat i na mezinárodní uznání, naším problémem je však nedostatečná či na zcela jasná a srozumitelná prezentace reprezentativních celonárodních dat.

  5. Kurzy komunikačních dovedností pro onkology vedené lektorkou Mgr. Šárkou Dynákovou připravuje prim. MUDr. Vladimíra Stáhalová (vladimira.stahalova@fnb.cz), termín prvního kurzu je 12. a 13. února 2005 od 9 do 17 hodin. V první etapě půjde o kurz pro 15 zájemců. Kurzy budou probíhat v Praze v Ústavu radiační onkologie l.LF a FNB, Na Truhlářce 100, pavilon B,l. patro, zasedací místnost. Cena kurzu je 1 200,Kč na osobu, ubytování a stravování si každý zajišťuje a hradí sám. Na konci kurzu bude vyplněn dotazník pro zpětnou vazbu. Každý účastník dostane potvrzení o platbě a o účasti na kurzu. ČOS poplatek za kurz účastníkům proplatí na základě potvrzení o absolvování. Potvrzení o platbě odevzdejte přímo na kurzu prim. Stáhalové, od které získáte i další informace na její emailové adrese. Přihlášky posílejte také na emailovou adresu prim. Stáhalové co nejdříve, o vašem přijetí do kurzu budete rychle informováni a pak zaplatíte poštovní poukázkou kurzovné.

  6. Doc.Rob informoval o stavu screeningu cervikálního karcinomu (C53) v ČR. Cervikální screening v ČR dosud není prováděn optimálním způsobem. Máme poměrně neefektivní preventivní gynekologické prohlídky. Existuje komise pro screening C53 při MZd, kde není zastoupena ČOS. Pilotní studie jsou teprve plánovány. Výbor ČOS je odhodlán dopátrat se k informacím a) kdo je za přípravu screeningu C53 odpovědný, b) jaká je jeho závazná metodika, c) která pracoviště budou screeningová vyšetření provádět a d) jak jsou monitorována screeningová data. Stav hodnotíme jako velmi neuspokojivý protože C53 je preventabilním nádorem a mortalita na něj je stejná jako v závěru sedmdesátých let.

  7. Výbor ČOS vzal na vědomí stanovisko Společnosti nukleární medicíny, že 1 PET-CT má být plánován na 1 milion obyvatel a nemá k němu připomínky. Rozložení přístrojů by mělo zajistit všeobecnou dostupnost.

  8. Výbor ČOS se shodl, že dosud není důvod pro zmnožování center pro léčbu Herceptinem. Doc. Vyzula připomněl, že systémové řešení je v pojmenování struktury sítě, od ní se pak odvíjí léčba a užívání nových léčebných přípravků.

Po skončení zasedání výboru se konala tisková konference k reflexi Národního onkologického programu českou společnosti.

ZÁPIS Z JEDNÁNÍ VÝBORU ČESKÉ ONKOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI KONANÉHO DNE 11. 1. 2005 V KLADNĚ
Přítomni: Vorlíček, Abrahámová, Aschermannová, Eckschlager, Finek, Jelínková, Konopásek, Petruželka, Přibylová, Stáhalová, Stankušová , Rob, Vyzula, Žaloudík
Omluveni: Cwiertka, Petera
  1. Členy výboru přivítali ředitel nemocnice Kladno dr. Mareš a primář kladenské onkologie dr. Tůma a pozvali členy výboru na prohlídku radioterapeutického oddělení a stacionáře pro chemoterapii. Prof. Vorlíček poděkoval za přivítání a vysvětlil, že výbor v tomto roce navštíví více významných onkologických pracovišť v různých krajích v souvislosti s definováním struktury sítě. Nyní zvolil kladenskou nemocnici k jednání, aby se seznámil s organizací onkologických služeb ve Středočeském kraji, kterou nesporně ovlivňuje také koncentrace onkologických pracovišť v Praze. Kladenská nemocnice zaujala rovněž tím, že do NOR hlásí velmi vysoké počty solidních nádorů, především plic a kolorekta. Po diskusi o problematice Středočeského kraje se výbor ČOS shodl, že podpoří, aby péče o onkologicky nemocné ze Středočeského kraje byla poskytována v souladu s již vypracovanou Koncepcí Středočeského kraje. Z té vyplývá, že onkologická péče je poskytována v Ústavu onkologie a pneumologie na Pleši (který je součástí KOC) a v ON Kladno. Tato pracoviště musejí mít návaznost nebo být souč ástí Komplexního onkologického centra Praha jako garanta kvality poskytované péče a spoluúčasti na pedagogické a výzkumné činnosti.

  2. Byl diskutován úkol vytvoření struktury sítě onkologických pracovišť v kontextu s vybaveností pro radioterapii, ovšem i zajištění návaznosti na chirurgickou léčbu všech typů a služeb kvalifikované chemoterapie. Bude nadále jednáno zejména se zdravotními pojišťovnami na základě písemného návrhu kriterií pro účast v síti. Dobrým příkladem je již třeba síť onkogynekologických pracovišť definovaná na základě jasných kriterií jak o ní referoval doc. Rob.

  3. Prof. Žaloudík referoval o auditu mammárního screeningu 9. 12. 2004 v Brně, které se zúčastnili zástupci 55 akreditovaných pracovišť. Výsledky auditu jsou k dispozici na CD podle jednotné parametrizace v software MaSc.Tento model dohody odborných společností, auditovaných pracovišť a zdravotních pojišťoven je základem kontinuity screeningu bez ohledu na turbulence ve vnímání screeningu na MZd. Je skutečností, že mammární screening v ČR je zaveden na moderní a transparentní úrovni, ročně do něj vstupuje mezi 15-30% žen, což v některých krajích přesahuje během dvou let 60% účasti ve screeningu. Obecně je nutno screening více popularizovat a účast žen v něm zvýšit.

  4. Doc.Abrahámová informovala o vstřícném jednání zástupců výboru ČOS s paní ředitelkou ÚZIS Mazánkovou v prosinci v Brně.V popředí pozornosti je nyní příprava elektronické hlášenky, předávání dat z ÚZIS do SVOD včetně počtu pacientů léčených ve zdravotnických zařízeních (která budou ÚZIS zakódována a odkryta pouze na přání ředitele daného zdrav. zařízení) a důsledky vyhlášky 187 z 9. 11. 2004, jíž je povinnost hlášení nově uložena pracovištím odpovídajícím za léčbu onkologického pacienta. Další jednání k problematice přípravy elektronické hlášenky proběhne 12. 1. 2005.

  5. Výbor ČOS vyslechl informaci předsedy prof. Vorlíčka o dopisu presidentovi ČR, jímž ho žádá o podporu Národního onkologického programu.

  6. Prof. Žaloudík informoval o projektu, který je realizován ve spolupráci s kanceáří WHO v ČR pro naplňování globálního programu CINDI. Jde v podstatě o intervence pro posílení prevence a časného záchytu zhoubných nádorů.
    Ředitelka české kanceláře WHO se zúčastnila již auditu mammárního screeningu v Brně, prof. Žaloudík navrhuje, aby v kanceláři WHO proběhly v únoru dubnu pracovní koordinační schůzky pro ujasnění stavu screeningu cervikálního karcinomu, karcinomu kolorekta a účasti praktiků v časném záchytu nádorových onemocnění. Shrnutí všech onkopreventivních aktivit bude věnován celý první den programu XXIX.Brněnských onkologických dnů.

  7. Výbor ČOS schválil na žádost prim. dr. Gatěka, člena výboru Sekce onkochirurgie, garanci nad konáním dvoudenního semináře o karcinomu žaludku ve Zlíně, kde vystoupí s edukačními přednáškami odborníci z Japonska. Aktivní účastí na akci za výbor byl pověřen prof. Žaloudík.

  8. Výbor ČOS schválil uvedení loga a garance v časopise Bolest, v důsledku toho budou mít členové ČOS přístup k časopisu zdarma.

  9. Národnímu onkologickému programu vyslovil podporu Český rozhlas. Pan ředitel Kasík nabízí mediální podporu všech projektů souvisejících s touto problematikou a jako kontaktní osobu určuje ředitele Úseku komunikace ing. Zýku 221 551 322. Za výbor ČOS je poveřen kontaktem s Českým rozhlasem doc. Konopásek.

  10. Výbor projednal připomínku Dermatovenerologické společnosti ke schématu adjuvantního podání interferonu u maligního melanomu, v dosavadním standardu je jeden rok 3x týdně po 10 mil.j., nově je ověřován dvouletý režim v poloviční dávce 5 mil.j. Odpovědí pověřen doc. Vyzula, nový standard bude akceptován jakmile budou relevantní podklady.

  11. Diskutováno k dopisu dr. Dvořáka, předsedy Gynekologické společnosti, o problematice cervikálního screeningu. Zástupci společnosti onkologů, gynekologů, cytologů a patologů, případně další zájemci, se sejdou k pracovnímu setkání v pražské kanceláři WHO v únoru. Mělo by být dosaženo shody na celém postupu vyjasnit sporné body.

  12. Výbor ČOS převzal jako každoročně záštitu nad konáním XXIX. Brněnských onkologických dnů 26.-28. 5. 2005 v hotelu Voroněž v Brně. První informace s rámcovým programem je v těchto dnech rozesílána všem členům ČOS, oznámení již proběhlo v časopise Klinická onkologie.

  13. Výbor ČOS přebírá záštitu nad konáním akce Kulatý stůl ke kvalitě a dostupnosti onkologické péče, kterou pořádá Aliance žen s rakovinou prsu koncem října v Brně.

  14. Výbor ČOS přebírá záštitu nad konáním X. dnů prof. V.Staška, které se konají 4.–5. 3. 2005 v TOP Hotelu v Praze.

  15. Výbor ČOS přebírá záštitu nad konáním již tradičních Setkání mladých onkologů v hotelu Medlov ve Fryšavě na Vysočině ve dnech 11. 13. 6. 2005.

  16. Výbor ČOS podporuje práci skupiny odborníků, která pod garancí Sekce onkochirurgie připraví guideline s kriterii pro indikace a provádění biopsie sentinelové uzliny jako primární alternativy axilární disekce u karcinomu prsu.

  17. Proběhla diskuse o přístupu indikovaných nemocných k novým preparátům, v tomto případě cetuximabu (Erbitux). Obecné stanovisko výboru je takové, že jde o preparát registrovaný, nikoli kategorizovaný. Není tedy zajištěno hrazení preparátu, jeho podání je možné, pokud je či bude tou či onou pojišťovnou uhrazen.

  18. Výbor ČS vzal na vědomí iniciaci otevřené studie podporované firmou Amgen, týkající se intenzifikace režimů chemoterapie.

  19. Financování diagnostiky a léčby dětských nádorů bude po dohodě s vedením VZP prováděno s maximální podporou bez zbytečných bariér, jde o naléhavé případy a s nevelkým celkovým objemem.

  20. Dr. Aschermannová předložila zprávu revizní komise k 31.12. 2004, z níž vyplývá, že jednání a rozhodnutí probíhala v souladu s právními předpisy , stav účtu činil k 30. 6.2004 356 tis Kč, uzávěrka hospodaření bude provedena v závěru února 2005.

  21. Výbor ČOS schválil přijetí následujících nových členů: Dolečková ,Šmardová, Kolářová Sláviková, Slávik , Čoupková (Brno), Otavová (Benešov), Pukyová, Šulc (Ústí n.L.), Starostka (Havířov), Gurlich (Praha), Gráf (Ostrava), Hrnčiarik (Hradec Králové), Neumannová (Olomouc), Nedvěd (Kladno).

Příští jednání výboru budou:15. 2. 2005 v 10 hod. v Jihlavě; 15. 3. 2005 ve FN Motol; 19. 4. 2005 v Mostě; 14. 6. 2005 v Liberci

Plný text v PDF