Klin Onkol 2004; 17(3): 118-119.
ZÁPIS ZE ZASEDÁNÍ VÝBORU ČESKÉ ONKOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI ČLS JEP DNE 13. 4. 2004
Schůze se konala ve Fakultní nemocnici v Motole.
Schůzi zahájil předseda ČOS prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. v 10.00 hod.
- Provedena kontrola zápisu z minulé schůze a vyplynulo, že: a) Společnost patologů není zatím zkonsolidována. Počátkem května plánují valnou hromadu a s novým výborem, který snad z valné hromady vzejde, naváže pak náš výbor ČOS další kontakt. b) Na zasedání EORTC do Bruselu v příštím týdnu pojede za ČOS (a za SRPBF a Onkologickou sekci gyn. spol.) Dr. Stankušová a Dr. Robová. Úkolem je vyjasnit pravidla při účasti českých pracovišť v klinických studiích zajišťovaných EORTC.
- Dne 2. 3. 2004 se uskutečnilo na Ministerstvu zdravotnictví jednání s ředitelkou ÚZIS Dr. Mazánkovou a ředitelem Dr. Březovským (za ČOS přítomni Žaloudík, Vyzula, Vorlíček). O jednání referoval doc. MUDr. R. Vyzula, CSc. – jednání bylo ze strany MZ vstřícné a představitelé MZ nakonec souhlasili s nějakou podobou „Rady NOR“, která byla navrhována ČOS a která by se zabývala klinickým hodnocením a nikterak by se nedotkla současné deskriptivní epidemiologické části NOR. Došlo k domluvě v tom smyslu, že hlášenka NOR by měla mít elektronickou podobu. Zápis z uvedeného jednání bude z MZ výboru ČOS v dohledné době poskytnut.
- Doc. Abrahámová hovořila s Dr. Petrem Pokorným z VZP ohledně kódů spadajících do kompetence oboru „klinická onkologie“. VZP by ráda revidovala stávající kódy a ČOS nutně potřebuje nasmlouvat dosud nenasmlouvané, ale prováděné výkony (např. aplikace chemoterapie do portu). Dr. Aschermannová, Dr. Přibylová a Doc. Abrahámová ve spolupráci s Doc. Vyzulou se ujmou výše uvedené činnosti, sejdou se s Dr. Petrem Pokorným z VZP, a to nejpozději do konce srpna 2004. Pro spolupráci je třeba získat Dr. Klimovičovou (ČLK) a Prof. Seemannovou. Ohledně kódů, které jsou styčné s jinými odbornostmi bude výbor ČOS jednat prostřednictvím dopisu (který vypracují výše jmenovaní členové výboru ČOS) s předsedy příslušných odborných společností. Pro jednání s VZP byly výše uvedené kolegyně z výboru ČOS vybaveny písemným zplnomocněním.
- Ve dnech 26.–28.5.2004 se konají 28. Brněnské onkologické dny a 18. dny onkol. sester (referuje Doc. Vyzula). Letos budou mít onkol. dny převážně klinický charakter. Nově budou zařazeny edukativní bloky (uroonkologie, gynekoonkologie, péče o seniory). Budou celkem 3 sekce. Zasedání sester a laborantů bude mít mezinárodní charakter.
Společenský program: Welcome party bude 26. 5. večer na terasách MOÚ, 27.5. bude posezení v Moravské chalupě. Program je již v tisku a bude přístupný během týdne na webových stránkách MOÚ. Bude zajištěno, aby při přednáškách byl dodržován vymezený čas. - Dne 19. 11. 2004 se koná kongres UICC. Za ČOS se zúčastní prim. MUDr. L. Stáhalová. Z jejího referování po návratu vyplyne užitečnost či neužitečnost členství ČOS v této organizaci, neboť členský poplatek je relativně nákladný.
- Byli přijati noví členové ČOS: MUDr. Daniela Engelová, MUDr. Martin Beneš, MUDr. Ladislav Slováček a MUDr. Karel Zitterbart.
- VZP žádá vyslání zástupce ČOS k výběrovému řízení na revizní pracovníky specialisty, dne 28.4.04. Delegována Doc. Abrahámová.
- ČLK žádá po ČOS vyjádření a projednání vyhlášky „O ukazatelích pro zajištění veřejných služeb ve zdravotnictví“. Poskytnutý materiál prostuduje Dr. Aschermannová a bude referovat na příští výborové schůzi ČOS.
- Liga proti rakovině má nový výbor. Předsedou je Prof. Dienstbier, místopředsedkyně je Dr. Vaň ková. Dvačlenové výboru ČOS– Dr. Stáhalová a Doc. Konopásek – jsou členy výboru Ligy.
- Doc.Rob referoval o závažném problému, kterým je příprava skríningu v onkogynekologii. V gyn. společnosti jsou dva názory, z nichž jeden preferuje každoroční skríning (cytologický) od 25 do 65 let a druhý prosazuje skríning každé 3 roky od 35 let. Všichni členové výboru obdrželi publikaci k dané tématice, kterou prostudují a na příštím výboru ČOS se otevře diskuse, aby výbor ČOS mohl zaujmout kvalifikované stanovisko.
- V rámci bližší spolupráce s ostatními odbornými společnostmi byli na výbor ČOS pozvání představitelé České pneumologické a ftizeologické společnosti. Dostavili se: Prof. MUDr. Miloš Pešek, CSc.; Doc. MUDr. P. Zatloukal, CSc.; Doc. MUDr. M. Marel, CSc. a MUDr. M. Skácel. Během krátké diskuse došlo k jednomyslné shodě a rozhodlo se o založení Pneumoonkologické sekce při ČOS (zájemci se hlásí u předsedy ČOS prof. Vorlíčka, podmínkou je členství v ČOS). Pneumologická společnost sdělila své diagnosticko-léčebné postupy u bronchogenního karcinomu, které již byly zapracovány do Doporučení onkologické společnosti. Veškeré odborné akce obou společností budou navzájem harmonizovány tak, aby se nepřekrývaly (vzájemná sdělení o podzimních akcích do konce června 2004).
- Novelizace guidelines pro onkologická onemocnění bude hotova do 1. 8. 04. Materiály budou členům výboru zaslány k případnému komentáři.
- Ing. Pešek z FN Motol (Email: lubomir.pesek@fnmotol.cz) referoval o DRG. Nejprve popsal situaci v Německu. U nás existuje Národní referenční centrum DRG, kde onkologie nemá svou vlastní kapitolu. DRG nekalkuluje bohužel se stagingem a rozdílnými finančními náklady na jednotlivá klinická stádia. Jednou ze základních podmínek je zřejmě pojmenování onkologických centrech.
Na MOÚ mají určitou představu o DRG v onkologii. K tomuto tématu se vrátíme opět při příští schůzi výboru ČOS. - Postgraduální specializační vzdělávání v onkologii vyplývá z nového zákona o lékařských povoláních. Existuje 83 základních oborů, kde je klinická onkologie i radiační onkologie, dále dětská hematologie a onkologie na pediatrickém kmeni. Atestace budou v obou oborech jednostupň ové. O přesném uspořádání není dosud rozhodnuto.
- Aktualizace diagnosticko-léčebných doporučení v onkogynekologii – referoval Doc. Rob. Doporučení budou zaslána všem členům výboru, otištěna budou v České gynekologii. Uvažuje se o jejich vydání v Klinické onkologii (nejspíše na podzim jako supplementum).
- Začaly probíhat akreditace na fakultních pracovištích.
- Transplantační sekce konaná 27. 2. 2004 – referoval Doc. Eckschlager. Byl získán grant na vytvoření transplantačního registru. Všichni členové výboru obdrželi přehled provedených transplantací u všech nádorových chorob za poslední rok.
- Výbor ČOS vyslechl informaci o jednání prim. Dr. Stankušové, doc. Petery, doc. Kovaříka a prof. Žaloudíka na schůzi předsednictva ČLK v Praze dne 30. 3. 04. Předsednictvo ČLK ústy prezidenta ČLK dr. Ratha přivítalo Národní onkologický program, vyslovilo podporu záměru VČOS definovat síť specializovaných onkologických pracovišť garantovaných ČOS a požádalo ČOS a SROBF o společné stanovisko k systému postgraduálního vzdělávání a specializace v oboru onkologie do září 2004.
- Krátká diskuse o centrech excelence, o struktuře onkologických pracovišť, o doporučování ČOS.
- Příští zasedání výboru ČOS bude 26. 5. 2004 odpoledne, event. večer na MOÚ během konání BOD. Hosty budou členové Slovenské onkologické společnosti.
Zapsala: Doc. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc. Datum: 13. 4. 2004