Onkologické společnosti

flag

Klin Onkol 2004; 17(1): 39-40.

ZÁPIS Z JEDNÁNÍ VÝBORU ČESKÉ ONKOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI KONANÉHO DNE 2. 12. 2003 V PLZNI

Přítomni:Vorlíček, Finek, Aschermannová ,Stáhalová, Eckschlager, Rob, Vyzula, Cwiertka, Petera, Žaloudík
Omluveni: Petruželka, Stankušová, Konopásek, Přibylová, ,Jelínková, Petera
Hosté:Geryk, předseda Rady NOR

  1. Kontrola bodů z minulé schůze úkoly jednání na WHO, se SÚKL a NOR jsou předmětem dalších bodů programu.

  2. Informace o jednání zástupců výboru prof. Vorlíč ka a prof. Žaloudíka s ředitelkou ÚZIS dr. Mazánkovou k NOR, kde dosaž eno shody ve všech bodech, tedy důrazu na využ ívání registru formou SVOD, modernizace sbě ru dat vývojem elektronické hlášenky, změ ny v organizaci Rady NOR rozdě lením na správní a interpretač ní slož ku. Informace o stavu řešení registru ve zdravotním výboru Poslanecké sněmovny, kde bod o zdravotních registrech zatím odroč en, nicméně k 1. 1. 2004 vyprší dosavadní legislativa, další pro pokrač ování registrace chybí – shoda výboru, ž e prof. Vorlíč ek bude kontaktovat doc. Emmerovou, předsedkyni Zdravotního výboru PS a nabídne jednání o NOR se zástupci ČOS pro podporu nové racionální legislativní normy.

  3. Prof. Žaloudík informoval o konzultačním jednání WHO v Ženevě ve dnech 25.-28.11.03, kterého se zúčastnil za ČOS spolu prof. Dienstbierem (LPR) a dr.Řízkovou (MZČR). Byla zdůrazněna celková připravenost ČR pro formulování Národního onkologického programu podle pravidel a požadavků kladených na National Cancer Control Programs jak jsou podporovány ve WHO, UICC i strukturách EU. Jednání se zúčastnilo asi 20 evropských států a mnoho celoevropských odborných a koordinujících institucí. V závě ru prezentace pak byl ve výboru předlož en prof. Žaloudíkem návrh textu, který dále prodiskutován a schválen jako Národní onkologický program pro Českou republiku, byly dohodnuty formy jeho šíření v institucích a organizacích i další popularizace. Počítáno je s podporou MZ ČR, LPR, odborných, ovšem i společenských a pacientských institucí. Osloveny budou také kraje a poslanci. Přijatý Národní onkologický program je přílohou zápisu.

  4. Výbor ČOS vyslechl informaci dr. Geryka o současném stavu NOR a aktuálních i přetrvávajících problémech. Nejakutnější je otázka zachování registru vůbec, neboť dosavadní legislativní norma pozbývá platnost koncem roku a nová není přijata.. V podrobné diskusi bylo zdůrazněno, že problém NOR má tři roviny, uhájit existenci s další stabilitu registru legislativním ukotvením, protože je nezbytný pro dohled nad stavem a kvalitou onkologické péče, slouží zájmům nemocných a je podporován mezinárodními odbornými institucemi WHO, UICC, IARC pro zajištění potřebné úrovně zdravotnictví a mezinárodní operace v onkologii . Dále je zde problém další správy registru, což jsou placené činnosti v kompetenci krajů, ÚZIS a servisních organizací jako je v současnosti ICZ. Třetí oblastí, pro kterou se cítí kompetentní odborná onkologická veřejnost organizovaná v ČOS, jsou interpretace a využívání dat NOR a má ČOS připraven funkční specifický software SVOD (systém pro vizualizaci onkologických dat). Tento je však dosud daty naplň ován s obtížemi pro řadu administrativních bariér, přestože jde o data anonymizovaná. Dále byla diskutována dostupnosti dat NOR v čase bez zbytečného několikaletého prodlení, i když je zřejmé, že je možno uvádět již v následujícím roce data aktuální a dodateč ně po 2-3 letech i kompletizovaná. Výbor se usnesl, ž e je v zájmu nemocných i rozvoje oboru aby byla veřejně dostupná veškerá data vyplývající z hlášenky NOR týkající se struktury diagnostiky a terapie. O analýze přežití výbor ČOS soudí, že je opět prospěšné pro pacienty i zdravotnické pracoviště, aby analýzu svých výsledků obdrželo aspoň dané zdravotnické zařízení spolu s průměrem kraje a republiky. Jde o příspěvek k sebekontrole kvality zdravotní péče každým pracovištěm. Je však nutno zajistit nápravu, aby do hlášenky byla uváděna výhradně pracoviště s odpovědností za léčebné výsledky, nikoli pracoviště formálně registrující.

  5. Ve věci faktické blokace klinických studí a mezinárodní odborné spolupráce v ČR pravidly SÚKL výbor ČOS konstatuje, že obdrž ená odpově ď ředitele SÚKL dotaz výboru ČOS nevysvětluje ani problém neřeší. Je tedy třeba dále jednat osobně s vedením SÚKL a zjistit, proč pravidla ČR jsou náročnější než v okolních zemích, takže ČR se stává pro mezinárodní organizace problematickou zemí pro spolupráci.

  6. Z fondu Běhu T. Foxe bylo pro podporu projektů ČOS věnováno Obcí sokolskou 2 miliony Kč. Grantové přihlášky BTF jsou shromáž dě ny a oponovány, závě reč né pořadí stanoví vyhodnocením oponetur komise výboru ČOS na zvláštním jednání v Brně 7. 1. 2004 (členové komise Vorlíček, Cwiertka, Abrahámová, Vyzula, Žaloudík).

  7. Výbor ČOS vyslechl informaci z dopisu ředitele Dr. Březovského, kterým příznivě reaguje na žádost výboru ČOS, že je počítáno se zařazením navigačních kódů stadií zhoubných nádorů do pravidel DRG. Toto opatření výbor ČOS vítá, nicméně je třeba dále ujasnit jak toto opatření bude dále zapracováno a realizováno v praxi. Výbor ČOS pověřil získáním doplň ujících informací doc.Vyzulu a prof. Žaloudíka, kteří se v této věci spojí přímo s dr.Březovským.

  8. Pokladník ČOS dr. Finek dostal pokyn provést revizi majetku ČOS, s tím, že podle záznamů ČLS se v majetku ČOS nachází počítač a tiskárny staršího data v původní ceně 194 tis. Kč. Tento majetek nebyl pokladníkem minulého výboru dr. Fischerem předán a dosud čekáme na odpověď bývalého předsedy prof. Klenera, kterému byl zaslán doporučený dopis s dotazem.

  9. Soustředit léčbu varlat do onkologických center 1. typu dle koncepce oboru Klinické a Radiační onkologie, která mají zabezpečený program kvality pro tuto diagnózu a dostatečný počet pacientů. Centra musí svým technickým a personálním vybavením splň ovat podmínky radikální radioterapie (viz koncepce oboru radiační onkologie na http://www.srobf.cz, protože součástí protokolů u časných stádií seminomu je radioterapie s kurativním cílem.

  10. Dr. Stáhalová informovala o recentní randomizované studii publikované v časopisu Lancet, v níž skupina ozařovaná při aplikaci erytropoetinu dosáhla horších výsledků než skupina ozařovaných bez erytropoetinu. Výbor ČOS to pokládá za významnou signální informaci, kterou bude třeba dále prově-
    řovat, včetně analýzy v tuzemských sestavách.

  11. Doc.Vyzula informoval o požadavku firmy Roche přemístit referenční laboratoř pro potvrzující vyšetření HER2 metodou FISH z FN Olomouc do MOÚ Brno.Tento požadavek firma Roche vznáší, protože tuto diagnostiku v referenční laboratoři pro druhá potvrzující vyšetření, dotuje a má k tomu metodické důvody. Výbor ČOS vzal tuto informaci na vědomí bez připomínek.

  12. Výbor ČOS se shodl na svém zájmu o stav skríningových programů v ČR, které mohou být významným nástrojem redukce mortality u vybraných diagnóz. Proto postupně požádá osoby odpově dné za skríning mammární, kolorektální a cervikální o prezentace a besedy na svém jednání.. První prezentace bude připravena o auditu mammárního skríningu pro jednání výboru ČOS 16.1.2004 v Brně. Dále bude odeslán dopis paní ministryni s požadavkem, aby členem komise pro kolorektální skríning, která byla nedávno jmenována, byl také zástupce výboru ČOS. Podobně pak bude účast svého zástupce požadovat i v případě cervikálního skríningu, bude-li takováto komise jmenována.

  13. Výbor ČOS schválil přihlášky prof. Peška a dr. Baláže za členy ČOS.


ZÁPIS Z JEDNÁNÍ VÝBORU ČESKÉ ONKOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI KONANÉHO DNE 16. 1. 2004 V BRNĚ
Přítomni: Vorlíček, Cwiertka, Fínek, Jelínková, Petera, Petruželka ,Přibylová, Rob, Stáhalová, Stankušová, Vyzula, Žaloudík
Omluveni: Abrahámová, Aschermannová, Eckschlager, Konopásek
Hosté:Bartoňková, , Daneš, Skovajsová
  1. Výbor schválil přihlášky nových členů: Gorbunov (I. chir. Brno), Salvét (RTO Plzeň ), Zimovjanová (Onk. Klin. VFN Praha), Stríž (Nové Město), Hofman (K.Vary), Křen (PAÚ FN Brno), Uvírová (Ostrava), Čoupková (FNUSA Brno), Dvořáčková (patol. lab. Ostrava), Heřmánek (Kutná Hora), Kordíková (Praha), Janásová (Lysá n. L), Dvořák (Onkol. klin. Hradec Králové).

  2. Na jednání vystoupili jako hosté zástupci Komise odborníků pro mammodiagnostiku doc. Daneš, dr. Skovajsová a dr.Bartoňková a podrobně referovali o pravidlech, fungování a průběžném hodnocení stavu mammárního screeningu v ČR. Své sdělení dokumentovali prezentací kriterií pro akreditaci screeningového pracoviště a dosavadních výsledků screeningu v ČR. Každá žena vyplň uje před vyšetřením dotazník pro vyhodnocení rizik C50, je zahištěno napojení a onkogenetická vyšetření v případě zvýšeného hereditárního rizika .Screening je monitorován systémem jednotného parametrického auditu s podporou specifického sofwarového programu MaSc. Kontrola po roce práce proběhla již na 44 pracovištích akreditovaných pro screening, 4 pracoviště požadavkům nevyhověla. Zástupci KOMD zároveň prezentovali koncepci další práce ve screeningovém programu. Členové výboru pak diskutovali k různým aspektům organizace screeningu a zdůraznili potřebu kontroly návaznosti screeningových pracovišť na kvalifikovanou péči u zachycených případů karcinomu prsu, což je jedním z prijatých akreditačních kriterií.
    Výbor ČOS vyslovil spokojenost s dosavadním průběhem mammárního screeningu v ČR.Velmi moderní organizace screeningu v ČR je ovšem z části pokryta pouze iniciativou KOMD a hledáním sponsoringu pro udržování datového auditu. Do budoucna bude muset toto krytí nákladů na hodnocení kvality screeningu systémvé krýt VZP nebo dotace MZd. Vedení auditu totiž nepochybně odpovídá to záměrům HTA v onkologii a standardům, které budeme muset naplň ovat po vstupu do EU. Výbor ČOS podporuje všechna jednání KOMD upřesňující rozsah nutné podpory screeningu.

  3. Problematika návrhu Národního onkologického programu, schváleného na minulé schůzi:Výbor vyslechl souhlasný dopis náměstka MZd dr.Špačka a jeho návrh zařadit tento bod do programu VR MZd. Mezitím se spontánně k programu hlásí různé společenské organizace. Výbor ČOS rozhodl NOP upravit po schválení VR MZd do podoby letáku v češtině i angličtině pro další jeho popularizaci a získávání podpory.

  4. Předseda ČOS informoval o jednání komise výboru, která rozhodla o přidělení grantu z prostředků Běhu T. Foxe: viz příloha

  5. Byla opět vedena diskuse o stavu registrace onkologických dat v NOR a jejich využívání. Výbor bude po projednání a schválení zákona o registraci medicínských dat v rámci nové podoby zákona usilovat, aby zpracovaná onkologická data dostávala automaticky pracoviště, z nichž data pocházejí a aby
    všechna pracoviště dostávala kumulovaná a samozřejmě anonymizovaná data krajů a republiky , aby je mohla užívat za pomocí sw SVOD. Sebehodnocení struktury, kvality a výsledků onkologické péče bude nesporně v blízké budoucnosti součástí kriterií pro akreditace onkologických pracovišť pro specializovanou onkologickou péči, jejichž koncepci v návrhu výbor ČOS postupně připravuje.

  6. Výbor dále jednal o problematice pravidel pro klinická hodnocení (ať již jde o klinické studie lékové či jiné, komerční či akademické) v kontextu změn indukovaných SÚKL na základě Direktivy EC 20/2001. Diskutoval také v širším evropském kontextu stanovisko OECI publikované v Lancet Oncology . Tam jsou komentována nebezpečí nepochopení smyslu této direktivy členskými zeměmi a nebezpečí blokády firemního, zejména akademického výzkumu v Evropě a nekompetitivnosti Evropy přemírou byrokratické aktivity . Podmínky v ČR jsou nyní nastavovány zbytečně zničujícím způsobem a interpretace Direktivy EC je krátkozraká a přehnaná. Doc. Vyzula poznamenal, že je také o souvislost s multidisciplinárními etickými komisemi, jejichž ustavování je také netrasparentní. Předseda ČOS a další zástupci výboru budou jednat v této věci s ředitelem SÚKL 2. 2. 2004.

  7. Předseda ČOS informoval o úspěšném jednání s doc. Emmerovou o významu registrace a zpracování údajů v onkologii a následném kladném stanovisku Poslanecké sněmovny k této věci z prosince 2004 , byť po diskusích a odkladech.

  8. Výbor ČOS schválil materiál připravený pro ČLS JEP o historii ČOS. Tento materiál bude ještě dále propracován pro víceučelové využití v spolupráci s doc. Linhartovou z oddělení historie medicíny při LF MU.

  9. Předseda ČOS podal Informaci o žádosti ředitelky ÚZIS o úvodník k novému vydání TNM klasifikace. Dále byla podána informace o odmítnutí úvodníku k Ročence NOR, neboť takovéto záštitě výborem ČOS musejí předcházet koncepční ujednání o systémové spolupráci výboru ČOS a ÚZIS. Úvodníky dosud zpracovával, stejně jako celou strukturu ročenky ÚZIS. Výboru ČOS jde o faktickou, nikoli jen formální spolupráci při využívání dat NOR.

  10. Dr. Stankušová informovala o jednání VR ČLK s tématem onkologické péče a spolupráce s praktiky. Na základě této informace i na základě zápisu z VR LK, který obdržel předseda Vorlíček, bylo konstatováno , že je nutno oddělit spolupráci ČOS s praktiky v preventivní péči a vedení preventivních onkologických prohlídek od problematiky struktury a kvality onkologické péče jako takové. Pravděpodobně bude na VR LK vyvoláno další vysvětlující jednání za účasti předsedy ČOS.

  11. Dr. Jelínková upozornila na znevýhodnění k němž dochází při platovém zařazování onkologických sester v novém katalogu prací. Výbor se shodl že jde o kompetenci vedení nemocnic a odborů, případně Společnosti sester, nikoli o problematiku v kompetenci výboru ČOS.

  12. Byla podána informace o konferenci 7. Setkání mladých onkologů, které organizují dr. Novotný dr. Janků, výbor ČOS se seznámil s programem a přebírá záštitu

Příští zasedání výboru ČOS se koná v Radioterapeutickém ústavu FN Bulovka v Praze dne 3. 2. 2004 v 9:00.

Plný text v PDF